מסלול מו"פ עם תאגידים רב-לאומיים

על המסלול 

המסלול מספק תמיכה לחברות ישראליות לשיתופי פעולה עם תאגידים רב-לאומיים נבחרים בפרויקטי פיתוח מוכווני מסחור של מוצרים טכנולוגיים חדשים או בשדרוג טכנלוגיה קיימת. המסלול מעניק הזדמנות לחברות ישראליות לעבוד עם תאגידים רב-לאומיים נבחרים ותמריץ כספי במימון רשות החדשנות על מנת לפזר את הסיכון הקיים במימון הפרויקט.

לרשימת התאגידים הרב-לאומיים המשתתפים בתכנית, לחצו כאן.

*פרויקטים בשלב מו"פ מתקדם, כגון תכניות הרצה ופיילוטים, מומלץ להגיש למסלולי מענק לתכניות הרצה (פיילוטים). מתלבטים לאיזה שלב פיתוח ההגשה שלכם הכי מתאימה? מוזמנים ללחוץ כאן ולקרוא הסבר מפורט ודוגמאות לשלבי פיתוח. 

ניתן להתייעץ לגבי השיקולים לבחירת המסלול המתאים עם יחידת התכנון של המערך הבינלאומי בדוא"ל: PLU@innovationisrael.org.il.

מטרת המסלול 

המסלול מעודד שיתופי פעולה עם תאגידים רב-לאומיים במחקר ובפיתוח מבוססי חדשנות בתחומים שונים, במטרה לעזור לחברות ישראליות לצמוח באמצעות: יצירת קשרים אסטרטגיים עם התאגידים הרב-לאומיים, השתלבות בפעילות הטכנולוגית והשיווקית שלהם, ויצירת scale-up למוצריהן בשווקים בינלאומיים, כל זאת על מנת להגביר את כושר התחרות של החברות הישראליות בשוק העולמי.

למי מיועד המסלול? 

לחברות טכנולוגיה ישראליות, ובמיוחד חברות הזנק צעירות וחדשניות, העוסקות במחקר ופיתוח ומעוניינות לסלול את דרכן לשווקים ולערוצי פעילות חדשים בארץ ובחו"ל. התאגידים הרב-לאומיים המשתתפים נותנים עדיפות לתחומים טכנולוגיים הרלוונטים לפעילותם.

מה מקבלים? 

 • תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו"פ המאושרות של החברה הישראלית.
 • חברות הפועלות באזורי פיתוח זכאיות לתוספת תמיכה של 10%.
 • חברות הפועלות באזור עוטף עזה זכאיות לתוספת תמיכה של 25%.
 • ​​סיוע ותמיכה מצד התאגיד הרב-לאומי השותף בצורת ייעוץ, שירותים ומשאבים בצורת In-kind שהינה תמיכה מגוונת שיכולה לכלול גישה לנתונים (דטא), קווי ייצור, תשתיות מורכבות, מומחיות ומיומנויות ייחודיות, הקצאת יועצים טכנולוגיים או עסקיים להנחיית וליווי החברה הישראלית בפרוייקט שיתוף הפעולה ועוד.
 • למסלול אין תקרת תקציב.

מדוע כדאי? 

 • מינוף החברה ע"י גישה למשאבי תאגיד רב-לאומי: שיתוף פעולה במו"פ עם תאגיד רב-לאומי בעל שם עולמי מאפשר גישה לתשתיות בעלות ערך רב (כגון נתונים, קווי ייצור, ציוד, וכו') אשר בדרך כלל לא קיימות בישראל, ובכך מעמיק באופן משמעותי את איכות תהליכי המו"פ ומקרב את היציאה לשוק. בנוסף, המומחיות והניסיון הטכנולוגיים, התעשייתיים והמסחריים של תאגיד רב-לאומי יכולים לעזור לחברה הישראלית לצמוח דרך גיוס שותפים מקומיים, התאמה לרגולציה זרה, ויצירת יתרון שיווקי, כלכלי או עסקי.
 • מודל מימון אטרקטיבי חברות אשר בקשותיהן יאושרו על ידי רשות החדשנות והתאגיד הרב-לאומי יקבלו מענק כספי מהרשות ותמיכה בצורת In-kind מהתאגיד בתנאי מימוש הפרויקט, ללא תלות ברווחים או בהצלחות עתידיות וללא העברת זכויות קניין רוחני לרשות. חברה ישראלית נתמכת תשלם לרשות תמלוגים בגובה של 3-5% ממכירות רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.
 • תמיכה שהיא תו איכות בארץ ובעולםתמיכת רשות החדשנות ושותפיה, ניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, ובכך מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים ולשווק את מוצריהן בארץ ובעולם. תו איכות זה עשוי לסייע בהצעת ערך לשותפים אסטרטגיים בחו"ל, יצירה בסיס לשיתוף פעולה ארוך טווח וחדירה לשווקים זרים. 

תנאי המסלול 

 • על מגישת הבקשה להיות חברה רשומה בישראל.
 • מוסדות מחקר וגופים אקדמיים רשאים לקחת חלק בשיתוף הפעולה כקבלני משנה.
 • החברות השותפות בפרויקט (הישראלית והתאגיד הרב לאומי) תגענה להבנות הנוגעות לחלוקה או שיתוף של זכויות קניין רוחני, שימוש וגישה לתוצאות הפרויקט והסדרי שיווק:
  • בשלב הגשת הבקשה נדרשת התייחסות לזכויות הקניין הרוחני במסמך הכוונות החתום ע"י השותפים.
  • לאחר אישור הבקשה ולפני קבלת המענק יידרש הסכם רשמי בין החברות השותפות. להסבר מפורט, אנא לחצו כאן.
 • על החברה לפעול בהתאם לחובת הדיווח, חובת הרישום, חובת התמלוגים, חובת שימור הידע והקניין הרוחני כפי שמפורט בחוק החדשנות  במסלול הטבה מס' 1 ונהלי המסלול (200-01200-02200-03200-04200-06), ונוהל ליישום הסכמים בינלאומיים.

שימו לב: חוק המו"פ מאפשר לוועדת המחקר שיקול דעת באשר לייצור בחו"ל ואישור על בעלות משותפת על ידע המפותח עם שותף זר במסגרות הסכמי השת"פ הבינ"ל המיושמים על ידי רשות החדשנות.

תנאים נוספים להגשת בקשות מפורטים בקולות הקוראים הפרטניים, במידה ויש.

קריטריונים להערכת בקשה 

 • חדשנות המוצר או התהליך המפותחים במסגרת שיתוף הפעולה.
 • בתכנית המוגשת יש מענה לאתגר בסיכון גבוה או כשל שוק מימוני המצריך מימון ממשלתי.
 • רלוונטיות למסחור בשווקי היעד וערך כלכלי מוסף עבור כלכלת ישראל והשותף לפרויקט.
 • יכולת יישום ומימון של הפרויקט ותהליכי המחקר והפיתוח הנחוצים להשלמתו על ידי החברות השותפות.
 • איכות וסינרגיה של שיתוף הפעולה באות לידי ביטוי בתכנית עבודה משותפת ומחייבת-הדדית עם התאגיד הרב-לאומי כך שכל צד תורם תרומה ברורה ונחוצה לפיתוח טכנולוגיה בעלת ערך מוסף הנובע מהעברת ידע, חלוקת משאבים, תשתיות או קשרים מסחריים על פי יתרון יחסי, יישום חדשני של טכנולוגיות קיימות בשווקים חדשים ועוד. על התכנית לכלול פעולות קונקרטיות משני הצדדים, תיקוף שוק, יעדים משותפים (KPIs) לסיום התכנית, ולשלבי המסחור ההמשכיים גם לאחר תום הפרוייקט.
 • הסיוע מצד התאגיד הרב-לאומי (In-Kind Assistance) יהיה ניתן להערכה טכנולוגית ותקציבית ויהיה מעוגן באבני הדרך. ה-In-Kind יתרום באופן מובהק לקידום הטכנולוגיה הישראלית (למשל ב"סביבה אמיתית" ובהיקף נרחב), כדי לשפר את המוצר ולקדם משמעותית את בשלותו וזמן יציאתו לשוק. ה- In-Kind ימנף את החברה הישראלית על ידי המומחיות הטכנולוגית, העסקית והשיווקית של התאגיד הרב-לאומי.
 • התייחסות להסדרת הזכויות על קניין רוחני קיים והבעלות על כל קניין רוחני חדש אשר יופק במהלך הפרויקט ומסחורו בהתאם לחוק המו"פ.
 • לפירוט נוסף אנא עיינו בקריטריונים להערכת בקשה על ידי רשות החדשנות.

איך מגישים בקשה? 

הגשת הבקשה להשתתפות מתבצעת בהתאם לדרישות המוצגות בקולות קוראים.

המסלול פתוח להגשת בקשות עם רוב התאגידים הרב-לאומיים במשך כל השנה. לבירור, אנא פנו לתאגיד הרב-לאומי איתו אתם מעוניינים לשתף פעולה או ליחידת התכנון של המערך הבינלאומי בדוא"ל: PLU@innovationisrael.org.il.

 1. יש לקרוא את ההנחיות המופיעות במסלול ההטבה ובנהלי המסלול.
 2. יש להירשם/להיכנס לאזור האישי.
 3. יש למלא את הטופס המקוון הגשת בקשה לתמיכה – ניתן למצוא אותו בתפריט האזור האישי.
 4. יש לצרף להגשה את הטפסים והמסמכים המופיעים מטה (בחלק "הוספת הצרופות" המופיע בתחתית טופס הגשת הבקשה לתמיכה). 

הבקשה להשתתפות במסלול תיבדק ותאושר על ידי התאגיד הרב-לאומי הרלוונטי ורשות החדשנות.

* רשות החדשנות מקבלת אך ורק בקשות שלמות ותקינות, המוגשות בצרוף כלל הטפסים המופיעים על פי תנאי מסלול ההטבה והקול הקורא הבינ"ל. במידה ויהיו אי התאמות בין הטפסים, קובץ התקציב הוא הקובע. במקרי הגשה לקול קורא, בקשה שתתקבל אחרי 12:00 בצהרים או בצורה שאינה שלמה ותקינה תדחה ותוחזר לשולח.

* חברה המעוניינת לקבל אישור שבקשתה נקלטה כהלכה – מתבקשת להקדים ככל הניתן את מועד ההגשה. במידה וההגשה על ידי החברה תתבצע עד 5 ימי עסקים בטרם סיום הקול הקורא, מערך התפעול יחזור אליכם/ן (במידת האפשר) עם מידע על חוסרים או תקלות באופן ההגשה ובכך עשוי לחסוך את פסילת הבקשה. תאריך הגשת הבקשה לרשות יירשם כתאריך בו הוגשה הגשה תקינה ומלאה.

רוצים לדעת מה קורה אחרי שמגישים בקשה מקוונת? השלב הבא הינו בדיקה מעמיקה של בודק מקצועי שמגיע לביקור בחברה (*נתון לשיקול דעתה של רשות החדשנות). מה הביקור כולל? לחצו כאן לקריאה על ביקור צוות בדיקה מקצועי לאחר הגשת בקשה. | מוזמנים לצפות כאן בכל שלבי הטיפול בבקשה

טפסים ומסמכים להגשה

 • תקופת הביצוע המבוקשת (עד 12 חודשים) צריכה להיות תואמת בכל טפסי ומסמכי הבקשה. 
 • במקומות בהם יש לציין תקציב מבוקש, נדרש לציין את סך התקציב הכולל של החברה הישראלית לפרויקט המבוקש ובהתאם לתקרות הרשות (כפי שמופיעות בהוראות מסלול ההטבה, הנוהל הבינלאומי ונהלי הרשות), ממנו ייגזר גובה המענק אותו תאשר רשות החדשנות. כלומר, אין לציין את גובה המענק שאתם מעוניינים בו אלא את עלות הפרויקט כולו לחברה הישראלית.
 • חובה לצרף לבקשה באזור האישי מסמך כוונות חתום על ידי החברה הישראלית והתאגיד הרב-לאומי, אם אינך בטוח/ה מה דרישות שיתוף הפעולה, אנא צור/צרי קשר עימנו במייל PLU@innovationisrael.org.il

​​שימו לב: אין להעלות קבצים המוגנים בסיסמה או קבצים המכילים בשמם את התווים הלא חוקיים הבאים : # % & * : < > ? / { | }

אין להעלות קבצי אופיס עם פקודות מקרו או עם אובייקטים מוטמעים בתוכו למעט תמונות בפורמט JPG.

אין להעלות קבצים המכילים בתוכם קישורים לקבצים חיצוניים אחרים.

המסמך מפרט את הפרויקט ויעדיו בהרחבה וכמו כן מספק מידע אודות השותף הזר. טופס זה הוא בשפה העברית.
על הבקשה להיות תואמת לתקופה ולתקציב המבוקש. שימו לב שהתקציב מתייחס לעלות הפרויקט כולו ולא למענק שאתם מבקשים.
במידה והחברה מגישה/הגישה יותר מבקשה אחת לרשות החדשנות באותה שנה קלנדרית.
רק לחברות שזו ההגשה הראשונה שלהן לרשות.
המסמך מפרט על קצה המזלג את עיקרי הפרויקט, ההסדר העתידי על הקניין הרוחני בפרויקט, זכויות מסחור והפצה וכיוצ"ב (למסמך זה אין פורמט קבוע). שימו לב, הסכם מסחרי סופי בין השותפים אינו נדרש בשלב הגשה זה, אלא רק לאחר אישור הפרויקט ע"י הוועדה.

יצירת קשר

 • לשאלות כלליות ושאלות על אופן הגשה הבקשה באזור האישי, ניתן ליצור קשר עם מערך הלקוחות בדוא"ל: contactus@innovationisrael.org.il או בטלפון 03-7157900 בימים א'-ה' בשעות 9:00-17:00.
 • לפרטים אודות התכנית יש ליצור קשר עם יחידת התכנון של המערך הבינלאומי בדוא"ל: PLU@innovationisrael.org.il