CHIST – ERA

על המסלול

CHIST-ERA היא תוכנית משנה לתוכנית המסגרת האירופית שמטרתה לקדם ולממן פרויקטים רב-לאומיים של מחקר משותף (מאגד) בתחומי מערכות מידע ותקשורת, ובממשק שלהם עם תחומים טכנולוגיים נוספים.
CHIST-ERA מעניקה הזדמנות ליצירת שיתופי פעולה עסקיים ומחקריים עם גופים שונים באירופה ופותחת שער להשתלבות אסטרטגית במסגרות המחקר, הפיתוח והחדשנות של אירופה. על ידי עידוד המצוינות המדעית והנעת כלכלה מוכוונת חדשנות, התכנית מביאה להשפעה מתמשכת ופריצות דרך משמעותיות. בתכנית שותפים גופי מימון מ- 22 מדינות, בתקציב כולל של 12 מיליון אירו.

לפרסום המלא של הקול הקורא באנגלית

מטרת המסלול

לקדם מחקר משותף רב-לאומי בנושאים הבאים:

 1. פרטיות ובטיחות במערכות מבוזרות ומפוזרות
  השימוש במשאבים חישוביים והעלייה בערוצי התקשורת הובילו לעלייה בשימוש במערכות מבוזרות ומפוזרות. למערכות אלו יש יתרונות משמעותיים, כמו גישה מהירה יותר למידע, סבילות גבוהה יותר לשגיאות, הוספה פשוטה יותר של מכשירים חדשים לרשת ויתרונות נוספים הנובעים מחוסר התלות בצומת אחת. עם זאת, מערכות אלו פגיעות יותר למתקפות סייבר, דורשות תחזוקה גבוהה יותר ומעמידות את הפרטיות של המשתמשים בהן בסכנה.מטרת הפרוייקטים:
 • להביא לשיפור הפרטיות והבטיחות במערכות מבוזרות ומפוזרות מבלי לפגוע ביכולות שלהן.
 • זיהוי הזדמנויות לשיפור פרטיות ובטיחות על ידי שימוש במערכות מבוזרות ומפוזרות.
 • שימוש בכלים מולטי-דיסיפלינריים כדי לחזק את המערכות המתמודדות עם האתגר.
 • להוביל לביזור ופיזור של מערכות באופן שישמור על פרטיות ובטיחות.
 • לתמוך בפיתוח של אסטרטגיות הערכה למחקר בתחום זה.

 

 1. מערכות תקשורת מבוססות למידת-מכונה, לקראת בינה מלאכותית אלחוטית

בשנים האחרונות תחומי התקשורת הסלולרית ורשתות Internet of Things (IoT) חוו צמיחה מהירה. צמיחה זו צפויה להמשיך, ומעלה אתגרים בנוגע לרשתות – תכנון, פעילות, אופטימיזציה. השימוש בבינה מלאכותית יספק פתרון לצרכים הגדלים מרשתות חדשות. בינה מלאכותית אלחוטית תוכל לספק טכניקות של למידת מכונה במערכות תקשורת אלחוטיות כדי לשפר את ניהול הרשת, קבלת החלטות והקצאת משאבים.

מטרת הפרויקטים:

 • פיתוח גישות להתמודדות מיטבית עם דרישות עתידיות לנפח נתונים גבוה, שיפור החיבוריות, הפחתת צריכת האנרגיה, הפחתת ההשהייה.
 • זיהוי שירותים חדשים ואפליקציות חדשות שיתאפשרו על ידי הוספה של רכיב בינה מלאכותית לתקשורת אלחוטית.
 • שימוש בכלים מולטי-דיסיפלינריים כדי לחזק את המערכות המתמודדות עם האתגר.
 • להוביל לפיתוחי בינה מלאכותית אלחוטית בעזרת פתרונות חומרה ותוכנה.
 •  לתמוך בפיתוח של אסטרטגיות הערכה למחקר בתחום זה.

למי מיועד המסלול?

תאגידים תעשייתיים ישראליים וקבוצות מחקר אקדמיות מטעם מוסדות מחקר (אוניברסיטאיים, או שאינם אוניברסיטאיים) העוסקים במו”פ בתחומי התכנית.

משתתפים מהמדינות הבאות רשאים להשתתף בקול הקורא: אוסטריה, בלגיה, ברזיל, בולגריה, צ’כיה, אסטוניה, פינלנד, צרפת, אירלנד, ישראל, לטביה, ליטא, לוקסמבורג, פולין, רומניה, סלובקיה, ספרד, שוויץ, טאיוואן, טורקיה, בריטניה.

ניתן לחפש שותפים כאן

מה מקבלים?

הגשת ההצעה תעשה במאגד בינלאומי, וכל שותף במאגד ימומן על ידי ארגון המימון הרלוונטי למדינתו.
עבור השותפים הישראלים החברים במאגד, גובה ושיעור המימון תלויים במסלול ההטבה הנבחר, מבין המסלולים הפתוחים להגשה.

 • חברות יכולות לקבל מימון בשיעור של עד  60% מההוצאות המאושרות.
 • מוסדות מחקר עם תאגיד ישראלי מלווה, יכולים לקבל מימון בשיעור של עד 90% מההוצאות המאושרות.

תקציב רשות החדשנות למימון משתתפים ישראלים במאגדים במסגרת התוכנית היא 500,000 אירו בסה”כ.
בכפוף לנוהל למימון שותפים ישראלים על ידי רשות החדשנות במסגרת תכניות משנה לתוכנית המסגרת האירופית.

מדוע כדאי?

 • תמיכה שהיא תו איכות בארץ ובעולם: תמיכת האיחוד האירופי, ניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, ובכך מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים ולשווק את מוצריהן בארץ ובעולם. תו איכות זה עשוי לסייע בהצעת ערך לשותפים אסטרטגיים בחו”ל, יצירת בסיס לשיתוף פעולה ארוך טווח ופריצה לשווקים זרים.
 • פריצה לשוק האירופי: שיתוף פעולה אירופי יכול לעזור לחברה ישראלית לצמוח דרך גיוס שותפים מקומיים, התאמה לרגולציה אירופית, ויצירת יתרון שיווקי, כלכלי או עסקי.
 • מינוף החברה ע”י גישה למשאבים בינלאומיים: שיתוף פעולה במו”פ בינלאומי עם חברות, סטרט-אפים, מכוני מחקר ואקדמיה מאפשר גישה לידע וטכנולוגיה וגישה לתשתיות פיתוח או בדיקה אשר לא קיימות בישראל, ובכך מעמיק באופן משמעותי את איכות תהליכי המו”פ ומקרב את היציאה לשוק.
 • אפשרות לקבלת מימון עבור ייבוא ידע

תנאי המסלול

 1. עמידה בתנאי הקול הקורא:
 • הגשה במאגד בינלאומי, בו שותפים לפחות שלושה ארגונים (שלוש ישויות משפטיות) המבוססים בלפחות שלוש מדינות שונות המשתתפות בקול הקורא.
 • מוביל המאגד (הקואורדינטור) חייב להיות ממדינה המשתתפת בקול הקורא.
 • בדיקה טכנית של ההצעה באירופה.
 1. עמידה בתנאי הסף של מסלול ההטבה הנבחר וקבלת אישור זכאות על ידי רשות החדשנות.

כל האמור בעמוד זה, לרבות לעניין הגשת הבקשות, בחינתן, ההחלטה בדבר אישור או דחיה של בקשות, מתן הטבות והחובות והזכויות של מקבל הטבה, כגון בקשר לידע וקניין רוחני, דיווח ותשלום תמלוגים, יהיו בהתאם לאמור בהוראות חוק החדשנות, מסלול ההטבה הרלוונטי והכללים והנהלים שנקבעו מכוחם (לרבות אלו המופיעים באזור נהלי המסלול).

קריטריונים להערכת בקשה

ישנם 3 קריטריונים אירופים לכלל הפרוייקט:

 • Excellence – מצוינות מדעית וטכנולוגית
 • Impact – תרומת תוצאות הפרויקט להשגת היעדים המוגדרים בקול הקורא
 • Implementation – איכות ויעילות תכנית העבודה

לכלל הקריטריונים להערכה יש לקרוא בעיון את פרסום הקול הקורא.

רשות החדשנות תקבע את גובה ושיעור המענק למשתתף ישראלי בהצעה שנבחרה למימון על ידי מינהלת CHIST – ERA על פי הקריטריונים להערכת בקשה על ידי רשות החדשנות, בהתאם למסלול ההגשה הנבחר.

איך מגישים בקשה?

ראשית, הכנסו לאתר CHIST-ERA וקראו בעיון את הקול הקורא.

 1. עד ה-02 בפברואר 2023, הקואורדינטור יגיש הצעה מלאה למינהלת CHIST-ERA באופן מקוון.
 2. במקביל על השותפים הישראלים החברים במאגד להגיש הצהרת השתתפות לכתובת הדוא”ל: rachel.l@iserd.org.il, הכוללת:
 3. עד ה-15 במרץ 2023, על השותפים הישראלים השותפים במאגד להגיש בקשה באזור האישי באתר רשות החדשנות בהתאם לאופן הגשת הבקשה במסלול הנבחר:

חברות:

אקדמיה:

*יש לצרף לבקשה באתר רשות החדשנות עותק של ההצעה שהוגשה למינהלת CHIST-ERA.

 

יצירת קשר

 • לשאלות כלליות, שאלות על אופן הגשה הבקשה באזור האישי, ניתן ליצור קשר עם מערך הלקוחות בדוא”ל: contactus@innovationisrael.org.il או בטלפון 03-7157900 בימים א’-ה’ בשעות 9:00-17:00.
 • למען ליווי ותמיכה בתהליך ניתן לפנות למנהלת תחום טכנולוגיות דיגיטל ותעשייה באיסרד, המינהלת הישראלית למו”פ האירופי, חלי לוטטי בדוא”ל: rachel.l@iserd.org.il  או בטלפון 03-5118152.
מוכנים להגיש בקשה? התחברות לאיזור האישי והגשת בקשה
<script>obApi('track', 'Lead');</script><script>function gtag_report_conversion(url) { var callback = function () { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } }; gtag('event', 'conversion', { 'send_to': 'AW-721764322/hYfmCOzXs5IZEOL_lNgC', 'event_callback': callback }); return false; }</script><script> _tfa.push({notify: 'event', name: 'lead_keren_heznek', id: 1117963});</script><script>window.lintrk('track', { conversion_id: 17105345 });</script><script> fbq('track', 'Lead');</script><!-- Google --><script>function gtag_report_conversion(url) { var callback = function () { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } }; gtag('event', 'conversion', { 'send_to': 'AW-721764322/hYfmCOzXs5IZEOL_lNgC', 'event_callback': callback }); return false; }</script>