מסלול אתגר – טכנולוגיות לאתגרי בריאות ופיתוח בר-קיימא במדינות מתפתחות

על המסלול

מסלול אתגר – עידוד מו”פ מוכוון אתגרי בריאות גלובליים, הינו יוזמה משותפת של רשות החדשנות עם מש”ב (סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל של משרד החוץ) במסגרת יוזמת Grand Challenges הבינלאומית, שמטרתה פיתוח פתרונות טכנולוגיים לאתגרי הבריאות, מים וביטחון תזונתי במדינות מתפתחות.

למסלול זה תחומים מועדפים ומדינות יעד משתנות – שני אלו מתפרסמים בקולות הקוראים של מסלול זה. לצפייה ברשימת התחומים המועדפים ומדינות היעד לשנת 2020 לחצו כאן.

מטרת המסלול

מטרת מסלול ההטבה הינה לסייע במימון תכניות מחקר ופיתוח למציאת פתרונות טכנולוגיים חדשניים לאתגרי בריאות, מים וביטחון תזונתי במדינות מתפתחות. המסלול מעודד חדשנות טכנולוגית ישראלית בתחום זה וכניסה לשווקים חדשים, ובמקביל מבטא את המחויבות של מדינת ישראל לקחת חלק במאמץ הגלובלי לקידום היעדים לפיתוח בר קיימא (SDGs).

למי מיועד המסלול?

חברות ויזמים העוסקים בתחומי הבריאות, ביטחון המזון ופונים לשווקים במדינות מתפתחות.

מה מקבלים?

 • במסגרת מסלול זה ניתן לקבל מענק של עד  500,000 ₪ ל-12 חודשים – ההגשה צריכה לכלול תקציב מבוקש מקסימלי של 714,285 ₪ (עבורה יינתן מענק בשיעור של 70%, 80% או 90% מהתקציב המאושר כאמור עד חצי מיליון ש”ח).

 • במקרים של טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך על פי שיקול הדעת של הוועדה ייתכן כי יינתן מענק מוגדל של עד 1,000,000 ₪ מתקציב מאושר של 1,428,571 ₪ (במידה והנכם מחליטים להגיש בקשה עם תקציב מוגדל יש להגיש שני קבצי תקציב כפי שמוסבר בהמשך תחת טפסים)

מדוע כדאי?

 • תנאים אטרקטיביים: מימון של עד 90% מהתקציב נותן דחיפה ראשונית למיזם. בנוסף, פטור מתמלוגים על הכנסות המתקבלות ממדינות היעד.
 • חשיפה לשווקים חדשים ולשותפים פוטנציאליים: המסלול יוצר גשרים ושיתופי פעולה בין היזמים לשותפים פוטנציאליים בשווקי היעד, בין השאר בזכות השותפים הגלובליים של יוזמת Grand Challenges: סוכנויות הסיוע של ארצות הברית ובריטניה, קרנות פילנתרופיות, מכוני מחקר ועוד.
 • השקעה שהיא תו איכות בארץ ובעולם: השקעת רשות החדשנות ניתנת רק לאחר הערכה מקצועית מקיפה של הפרויקט, ובכך מהווה תו איכות לחברות בתעשייה ומקלה עליהן לגייס משקיעים ולשווק את מוצריהן בארץ ובעולם. תו איכות זה עשוי לסייע בהצעת ערך לשותפים אסטרטגיים בחו”ל, יצירת בסיס לשיתוף פעולה ארוך טווח וחדירה לשווקים זרים.

תנאי המסלול

 • הבקשה היא לתכנית מו”פ מוכוון אתגרי בריאות גלובליים שכתוצאה ממנו יפותח מוצר.
 • המבקש לא קיבל ואינו מקבל סיוע מרשות החדשנות או הממשלה בגין מרכיבים בתכנית.
 • המבקש אינו בעל חשבון מוגבל ואינו נמצא בתהליך כינוס נכסים, פירוק וכו’ ואין לו חובות בלתי מוסדרים לרשות החדשנות.
 • המבקש ובעלי השליטה בו עומדים בדרישות תקנות לעידוד מחקר ופיתוח בתעשייה.
 • על מגיש הבקשה לפעול בהתאם לחובת הדיווח, חובת הרישום, חובת התמלוגים, חובת שימור הידע והקניין הרוחני כפי שמפורט בחוק החדשנותמסלול הטבה מס’ 26 ונהלי המסלול (הכולל את הנהלים: 200-01200-02200-03200-04200-06).

קריטריונים להערכת בקשה

הבקשות יבחנו על פי אמות המידה המפורטות להלן:
 • השפעה פוטנציאלית על מצב הבריאות במדינות המתפתחות – מידת התרומה של תוצרי המו”פ לפתרון אתגרי בריאות ואפשרות ליישום תוצרי המו”פ במדינות המתפתחות
 • המוצר והטכנולוגיה –קיום תכנית מו”פ ריאלית הכוללת גישה שונה ומקורית, התכנות טכנולוגית, יתרונות לעומת פתרונות קיימים ויכולת להגיע לאבני דרך.
 • איכות הצוות – ידע וניסיון של המבקש בתחום הרלוונטי, יכולות כוח האדם העומדות לרשות המבקש לשם השגת יעדי התכנית המאושרת.
 • גמלון (Scalability) –  קיום תכנית ברורה ליישום תוצרי המו”פ לפתרון אתגרי בריאות במדינות המתפתחות בקנה מידה מסחרי
 • חדשנות משולבת –  שילוב החדשנות הטכנולוגית עם חדשנות חברתית ועסקית, בדרך שתסייע להשיג השפעה מרבית של תוצרי המו”פ על התמודדות עם אתגרי בריאות

איך מגישים בקשה?

ראשית, יש לקרוא את ההנחיות המופיעות במסלול הטבה מס’ ובנהלי המסלול.

שנית, הגשת הבקשה למסלול זה נעשית באופן מקוון דרך האזור האישי באתר. יש למלא ולצרף את הטפסים והמסמכים המופיעים מטה לבקשה המקוונת.

 

*רשות החדשנות מקבלת אך ורק בקשות שלמות ותקינות, המוגשות בצרוף כלל הטפסים המופיעים על פי תנאי מסלול ההטבה.

במידה ויהיו אי התאמות בין הטפסים, קובץ התקציב הוא הקובע.
חברה המעוניינת לקבל אישור שבקשתה נקלטה כהלכה – מתבקשת להקדים ככל הניתן את מועד ההגשה.
בקשה שתתקבל אחרי 12:00 בצהרים או בצורה שאינה שלמה ותקינה – תדחה ותוחזר לשולח.

רוצים לדעת מה קורה אחרי שמגישים בקשה מקוונת? מוזמנים לצפות כאן בכל שלבי הטיפול בבקשה.

 

 

טפסים ומסמכים להגשה

במידה והינכם מחליטים להגיש בקשה לתקציב מוגדל עליכם לצרף לבקשה שני קבצים של טופס תקציב הבקשה המופיע מטה:

 • טופס אחד עבור התקציב המבוקש הרגיל שאינו עולה על תקציב של  714,285 ש”ח
 • טופס שני עבור תקציב המבוקש המוגדל שהינו בטווח של 714,285 ש”ח ועד 1,428,571 ש”ח.
טפסים כלליים
תאגיד? הוסיפו להגשה את הטפסים הבאים
יזם/ת? הוסיפו להגשה את הטפסים הבאים
קבוצת יזמים? הוסיפו להגשה את הטפסים הבאים

יצירת קשר

לשאלות כלליות, שאלות על אופן הגשה הבקשה באזור האישי, ניתן ליצור קשר עם מערך הלקוחות בדוא”ל: contactus@innovationisrael.org.il או בטלפון 03-7157900 בימים א’-ה’ בשעות 8:30-16:30

לשאלות על התאמת החברה ו/או המיזם למסלול זה, ניתן ליצור קשר עם הזירה החברתית ציבורית בדוא”ל:  SC@innovationisrael.org.il

הודעה חשובה

ההגשות למסלול זה פתוחות במסגרת קול קורא לשנת 2020.
לצפייה ברשימת התחומים המועדפים ומדינות היעד לחצו כאן.

מוכנים להגיש בקשה? התחברות לאיזור האישי והגשת בקשה
<script>obApi('track', 'Lead');</script><script>function gtag_report_conversion(url) { var callback = function () { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } }; gtag('event', 'conversion', { 'send_to': 'AW-721764322/hYfmCOzXs5IZEOL_lNgC', 'event_callback': callback }); return false; }</script><script> _tfa.push({notify: 'event', name: 'lead_keren_heznek', id: 1117963});</script><script>window.lintrk('track', { conversion_id: 17105345 });</script><script> fbq('track', 'Lead');</script><!-- Google --><script>function gtag_report_conversion(url) { var callback = function () { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } }; gtag('event', 'conversion', { 'send_to': 'AW-721764322/hYfmCOzXs5IZEOL_lNgC', 'event_callback': callback }); return false; }</script>