רשות החדשנות משיקה את קרן יוזמה 2.0 - שתתמרץ בכ-160 מיליון דולר השקעה של מוסדיים ישראליים בקרנות הון סיכון ישראליות

21/04/2024

תכנית חדשה של רשות החדשנות תעודד השקעות מוסדיים בהייטק הישראלי, באמצעות קרנות הון סיכון ישראליות. באמצעות התוכנית יושקעו כ-160 מיליון דולר ע”י הרשות, במטרה למנף השקעות בהיקף של כ-700 מיליון דולר בקרנות ישראליות. הרשות תוסיף 30 סנט על כל דולר של השקעת מוסדיים במנגנון הגדלת תשואה.

רשות החדשנות בשיתוף משרד האוצר מודיעה היום על השקת “קרן יוזמה“, תכנית חדשה שתעודד השקעות של גופים מוסדיים בקרנות הון סיכון ישראליות, המשקיעות בחברות ישראליות. הקרן מיועדת לגופים מוסדיים כגון חברות ביטוח, קרנות פנסיה וקופות גמל, ותציע מנגנון הטבה ייחודי של הגדלת תשואה על השקעותיהם בקרנות הון סיכון ישראליות ב-20 החודשים הקרובים. המסלול יהיה מסלול ירוק לחלוטין, כלומר, ללא התערבות הרשות בשיקולי ההשקעה של המוסדיים או של מנהלי קרנות הון הסיכון, שיוכלו להשקיע את הכסף על-פי מדיניות ההשקעה שלהם.

מטרת הקרן היא לתמוך בחברות הייטק ישראליות, להרחיב את הממשק בין המוסדיים לבין קרנות הון סיכון מקומיות כנהוג בשווקים מובילים בעולם, ולהגדיל את יציבות שוק ההון סיכון המקומי אל מול זעזועים ותנודות מאקרו-כלכליות גלובליות ומקומיות. כתוצאה מהתוכנית היקף השקעות המוסדיים בקרנות הון סיכון ישראליות צפוי לגדול, ועל-ידי כך תגדל גם זמינות ההון עבור חברות הייטק ישראליות. מנגנון הטבה זה דומה למנגנון תוכנית “יוזמה” ההיסטורית משנות ה-90, התוכנית לה מיוחסת התנעת תעשיית ההון סיכון הישראלית.

בצלאל סמוטריץ’, שר האוצר
ענף ההייטק הוא חוליה מרכזית ומשמעותית במשק הישראלי ואנו חייבים להבטיח את גיוון מקורות המימון שלו. התכנית שאנו משיקים תמנף את כספי המדינה להשקעה של מיליארדים בקרנות הון סיכון המשקיעות בסטרטאפים ישראליים בשלבים מוקדמים. בנוסף, התכנית תחזק את מעורבות המוסדיים בשוק ההון סיכון הישראלי ותצמצם את התנודתיות והזעזועים הפיננסיים לסקטור זה בטווח הבינוני-ארוך. אנו נמצאים בתקופה בה צריך לתכנן אסטרטגיית יציאה ממלחמה לצמיחה, והשקעה חכמה בהייטק הישראלי היא מהצעדים הראשונים שאנו מקדמים.

גילה גמליאל, שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה
זהו מהלך משמעותי מאוד שמטרתו הגדלת יציבות שוק ההון סיכון המקומי אל מול זעזועים ותנודות מאקרו-כלכליות. מהלך זה יגדיל את המימון בשלבי ההשקעה המוקדמים של חברות סטארטאפ ישראליות, ובהמשך גם יתרום לביסוס הממשקים בין המוסדיים לשוק ההון סיכון המקומי. כל אלו יחזקו את ההייטק והכלכלה של מדינת ישראל.
ד”ר אלון סטופל, יו”ר רשות החדשנות
מדובר במהלך אסטרטגי של הרשות, קרן ההזנק החדשה אשר הושקה במרץ ומשקיעה באופן ישיר מענקים בחברות הזנק, וקרן יוזמה המושקת היום ותומכת בקרנות ההון סיכון, משלימות זו את זו ונועדו להבטיח לחברות הייטק ישראליות בתחילת דרכן, בדגש על חברות בתחומי הטכנולוגיה העמוקה (דיפטק) סביבת מימון מצוינת בשנים הקרובות. קרן יוזמה תתמרץ השקעות של המוסדיים בקרנות ישראליות בשנים 2026-2024 ותחזק את השותפות והממשקים בין המוסדיים לקרנות הון סיכון ישראליות, ובעתיד תמתן מחזורי האטה בשוק ההון סיכון. מימון המדינה לתוכנית דווקא בעת הזו היא עדות נוספת על האמון בתעשיית ההייטק הישראלית ועל ההכרה בחשיבותה למשק ולכלכלה הישראלית.

תקציב התוכנית עומד על 160 מיליון דולר, כספי מדינה אשר ימונפו להשקעות בהיקף של כ-700 מיליון דולר לפחות מצד המוסדיים. הרשות תוסיף 30 סנט על כל דולר של השקעת מוסדיים בקרנות הון סיכון ישראליות במסגרת התוכנית, ותוותר, באופן מלא או חלקי, על חלקה היחסי בתשואה מההשקעה בקרנות. באמצעות כך תגדיל את התשואה של המוסדיים מאותן השקעות.

התוכנית היא במימון המדינה, והיא מוכוונת upside, מכיוון שקיים אמון מלא ביכולתה של תעשיית ההייטק הישראלית לצלוח גם את המשבר הנוכחי, ולהמשיך ולהוות את קטר הצמיחה של המשק והכלכלה הישראלית.

הגוף המוסדי יוכל “לקנות החוצה” את רשות החדשנות, במועד לבחירתו:

  • ב-4 השנים הראשונות מיום ההשקעה בקרן, המוסדי יוכל לקנות את חלקה של המדינה בריבית שנתית מצטברת של 1%.
  • לאחר 4 השנים הראשונות, הגוף המוסדי יוכל “לקנות החוצה” את רשות החדשנות בריבית שנתית מצטברת של 5% (רטרואקטיבית מיום ההשקעה הראשון בקרן).
  •  במידה והקרן הפסדית – רשות החדשנות תישא בהפסד יחד עם המוסדי בשיעור יחסי לחלקה בהשקעה.

תמריץ נוסף יינתן למוסדיים שישקיעו בקרנות המשקיעות בחברות טכנולוגיה עמוקה, באמצעות הטבה מוגדלת לפיה יוכל המוסדי לקנות החוצה את הרשות במועד לבחירתו ללא כל ריבית. כלומר, הגופים המוסדיים, ובאמצעותם הציבור, ייהנו מהגדלה מקסימלית של התשואה על השקעתם.

לעמוד המסלול

לעמוד הקול הקורא