19 קופות ובתי חולים זכו בהשקעה של מעל 100 מיליון ₪ להקמת תשתית דיגיטאלית להנגשת נתונים לסטרטאפים וחברות הייטק

30/05/2022

משרד הבריאות, מערך הדיגיטל הלאומי ורשות החדשנות אישרו היום תמיכה של 40 מיליון ₪ ב-19 תכניות להקמת תשתיות מחקר בארגוני בריאות בישראל.

המענק שאושר לשנת התמיכה הראשונה הוא כ-40 מיליוני ₪ ויתחלק בין תקציבי משרד הבריאות, מטה ישראל דיגיטלית במערך הדיגיטל הלאומי ורשות החדשנות.  ארגוני הבריאות שזכו בתמיכה במסלול, יוכלו להגיש בשנה הבאה בקשה להמשך מימוש התכנית, וזאת עד ל-3 שנים.

המסלול הייעודי החדש עבור ארגוני הבריאות בישראל מאפשר להם למנף נתונים במטרה לייצר יתרון תחרותי לישראל, ולאפשר לארגוני הבריאות להרחיב באופן משמעותי את מספר שיתופי הפעולה עם חברות וסטרטאפים.

דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות: “על מנת לקדם שירותי בריאות חדשניים במערכת הבריאות הישראלית, ולאפשר את התפתחות התעשייה בישראל, יש צורך לייצר שיתופי פעולה יעילים, במהירות ובעלויות תחרותיות. מאגרי המידע הקיימים במערכת הבריאות הינם מהטובים בעולם מבחינת היקפם וההנגשה שלהם לתעשייה תאפשר פרץ של חדשנות ישראלית בתחום ההלת’-טק. יתרה מכך, השותפות בין משרדי הממשלה בקידום הקול קורא הצליחה לרתום ארגוני בריאות ושותפים נוספים רבים אשר העידו על הצורך הרב במסלול והפוטנציאל לקידום הנושא.”

אסתי שלי, מנהלת בריאות דיגיטלית, משרד הבריאות: אתגרי מערכת הבריאות מחייבים אותנו להשקיע בחדשנות, זהו רכיב אסטרטגי הכרחי בכל מדיניות. ישראל שמובילה בחדשנות והייטק היא גם היא בין המדינות המובילות בבריאות דיגיטלית, יש לישראל מערכת בריאות ציבורית חזקה שנכונה לפתח ולאמץ חדשנות. המסלול החדש שפותח ביחד עם רשות החדשנות וישראל דיגיטלית הוא בשורה משמעותית להמשך השקעה במערכת הבריאות, על מנת לקדם מחקר ופיתוח כדי לתת למטופלים טיפולים ושירותים בחזית החדשנות הרפואית, ובהתאמה לאוכלוסיה הישראלית.

אשר דולב, ראש ישראל דיגיטלית במערך הדיגיטל הלאומי: בישראל קיימות שתי הזדמנויות יוצאות דופן בתחום הבריאות הדיגיטלית: ראשית – החדשנות של ה””Start-Up Nation ואיכות ההון האנושי בישראל, ושנית – הידע, היכולות המחקריות, והמידע הקיימים במערכת הבריאות בישראל. המסלול החדש יחזק את השילוב בין יתרונות אלו, ויסייע למגוון החברות הישראליות, היזמים והחוקרים בתחום, לבצע שיתופי פעולה עם ארגוני הבריאות בישראל, וכך להכניס חדשנות למערכת הבריאות בישראל.

משרד הבריאות, ישראל דיגיטלית ורשות החדשנות, הכריזו היום על הזוכים במסלול חדש ייעודי עבור ארגוני הבריאות בישראל, לקידום שיתופי הפעולה, ולבניית התשתיות הנדרשות למחקר ופיתוח. המסלול החדש צפוי להרחיב משמעותית את היקף ואיכות שיתופי הפעולה עם חברות וסטארט-אפים, תוך התאמה לצורך של המחקר והפיתוח החדשני בתחום: כוח אדם ייעודי בארגוני הבריאות לשיתופי הפעולה, טווח זמנים מוגדר מראש (SLA) לשיתופי הפעולה, תכניות תחרותיות, ומגוון תשתיות חדשניות.

במסגרת הקול הקורא, הוצעו כ-30 תוכניות על ידי ארגוני בריאות ושותפים של התעשייה בישראל, אשר נבחנו והוערכו על ידי ועדת המחקר על פי יכולת היישום והמימוש, פוטנציאל לקידום מערכת הבריאות בישראל והגברת התחרות, היקף ומגוון שיתופי הפעולה, תהליכי העבודה והתוכנית העסקית.

מתוכם, נבחרו 19 תכניות להקמה של תשתיות פורצות דרך במגוון תחומים:

  • 5 ארגוני בריאות – תל השומר, הדסה, רמב”ם, אסותא ורבין  – יקימו תשתית דיגיטלית לניסויים קליניים.
  • הקמת תשתית מו”פ לדאטה ייחודי בתחום הפתולוגיה הדיגיטלית על ידי מעבדת פתו-לאב
  • המרכז הרפואי אסותא ינגיש סרטוני וידיאו של אנדוסקופיות למו”פ
  • שיתוף פעולה בין בתי החולים הדסה ושערי צדק וקופת חולים מאוחדת להנגשת מידע משולב של בתי חולים וקהילה למחקר
  • הקמת סביבת ניסוי לאשפוז חכם בבית החולים ובבית המטופל בבית החולים אסותא אשדוד
  • שיתוף פעולה ייחודי בין בית החולים מעייני הישועה ו-HIT להנגשת מידע בתחומי בריאות הנפש ומיילדות
  • בית החולים תל השומר יקים תשתית מו”פ לריצוף גנטי מלא (T2T) בשילוב עם סוגי מידע נוספים
  • רשת בית בלב תפתח תשתית מו”פ המשלבת מידע ממגוון מוסדות המטפלים באוכלוסייה המבוגרת: דיור מוגן, בתי”ח גריאטריים ושיקום
  • שורה של ארגונים נוספים ובהם: קופות החולים כללית ולאומית, בתי החולים תל השומר, איכילוב, רמב”ם, סורוקה, וולפסון וחטיבת בתי החולים הממשלתיים מציעים פרויקטים מרשימים של הנגשת  דאטה ממגוון מקורות ועל גבי סביבות מחקר מתקדמות.

ארגוני הבריאות שזכו בתמיכה במסלול, יוכלו להגיש בשנה הבאה את המשך מימוש התכנית, וזאת עד ל-3 שנים.