תכניות להכשרה והשמה לחרדים בהייטק ימומנו ב42 מיליון ש"ח

26/10/2022

רשות החדשנות וזרוע העבודה יממנו תכניות שיכשירו בסך הכול 2,060 גברים ונשים ב-11 תכניות מותאמות שיפעלו בשנתיים הקרובות במגוון אזורים ויתנו מענה לאתגרי כוח האדם בהייטק ולייצוג החסר של אוכלוסייה זו בתעשייה

בדוח “מצב ההיי-טק 2022” שיצא מוקדם יותר השנה, נמצא כי ענף ההייטק הישראלי עדיין אינו מגייס מספיק נציגים מכלל המגזרים באוכלוסייה ומהחברה החרדית בפרט .כמו כן, מחקר עדכני (“משתלבים, אבל לאט”) שפורסם ע”י זרוע העבודה הצביע על הצורך להאיץ את ההשקעה בחברה החרדית ובפרט בקרב גברים חרדים, שם ניכרת סטגנציה במגמות ההשתלבות בענף.

בתוך כך, רשות החדשנות וזרוע העבודה מודיעות היום, בהמשך למתווה שיתוף הפעולה ביניהן, כי יממנו תוכניות להכשרה והשמה בתקצוב כולל (ממשלתי ופרטי) של 42 מיליון ₪. השתיים השיקו את הקול הקורא הייעודי בסוף מאי 2022 בתקצוב משותף, על בסיס מסלול קרן ההון אנושי, במטרה לספק מענה לייצוג החסר של החברה החרדית בתעשיית ההייטק ולהאיץ את שילובם בתעשייה.

למסלול ניגשו 32 תוכניות, מתוכם נבחרו 11 תוכניות שהיו המוצלחות והמתאימות ביותר, שיקבלו מענק ממשלתי מצטבר של 14.7 מיליון ש”ח עבור הכשרה והשמה של 2,060 בוגרים ובוגרות מהחברה החרדית. מרבית התוכניות יכשירו לתפקידי פיתוח, תוך מתן דגש על הכשרה עיונית מקיפה ולימודי מכינה שיכללו לימודי מתמטיקה ואנגלית. סך הכל יוכשרו 2,060 גברים ונשים, מרביתם במרכזים ייעודיים בבני ברק וירושלים וכן יפתחו הכשרות נוספות גם בחיפה, אשדוד, בית שמש, לוד ואופקים.

דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות: “מדינת ישראל רואה בתעשיית ההייטק כקטר הצמיחה של המשק הישראלי המשלב את כלל המגזרים והאוכלוסיות בחברה הישראלית.  המגזר החרדי בישראל מהווה כ12% מכלל אזרחי ישראל ומאידך רק 3% מהמועסקים בהייטק מגיעים ממנו. המגזר החרדי החל בשנים האחרונות בהשתלבות בתעשיית ההייטק בדגש על נשים חרדיות בוגרות סמינרים שמוכשרות למגוון תפקידים ומשתלבות בתפקידים טכנולוגיים מתקדמים בחברות טכנולוגיות מובילות בתעשייה. מטרתנו היא להגדיל את היקף תוכניות ההעסקה בהייטק הן לגברים והן לנשים מהמגזר בתעשייה ובכך להרחיב את פוטנציאל ההשתכרות בחברה החרדית בצורה משמעותית. בנוסף, רשות החדשנות פועלת גם כיום דרך תמיכה והשקעה בתוכניות הכשרה והשמה עבור המגזר, ובטוחני שהתוכניות שנבחרו ע”י וועדת המחקר במסגרת הקול הקורא (שפורסם לראשונה באופן ייעודי לעידוד תעסוקת החברה החרדית בהייטק) ינגישו אף יותר את התעשייה לכל אלו המעוניינים והמסוגלים להשתלב בהייטק בסיוע הכשרה מותאמת, חדשנית ואיכותית.”

תאיר איפרגן, מנכ”לית זרוע העבודה: “זרוע העבודה אמונה על קידום ההון האנושי במדינת ישראל גם בהיבט של איכות התעסוקה ורמת ההשתכרות של אוכלוסיות מגוונות. שילוב אוכלוסיות יעד, בין היתר חרדים בענף עם פריון גבוה, הינו צורך כלכלי, משקי וחברתי ראשון במעלה. מחקר שיזמנו לאחרונה הצביע כי בעוד ששיעורי התעסוקה בהייטק של נשים חרדיות עלה ל-4.7%, שיעור התעסוקה של גברים חרדים נותר ללא שינוי על 2.5%. מטרת קול קורא זה, יחד עם מהלכים נוספים שמובילה זרוע העבודה בנושא, הינה להגביר את השילוב בתעסוקה איכותית, ולהביא לשינוי אמיתי בשוק העבודה בישראל.”

פירוט התוכניות שנבחרו ע”י וועדת המחקר:

 • מפתחים מובילים בהייטק בע”מ
 • קרן ק.מ.ח
 • תמך – מרכז אמריקאי ישראלי לקידום הכלכלה
 • מוסדות תורה חינוך וחסד “בית ברכה” שע”י חסידי קרלין סטולין
 • איי טי קיו בע”מ
 • המרכז הישראלי לטכנולוגיה ותקשורת בע”מ
 • רבטק בית תוכנה תורני בע”מ
 • רחשי לב
 • עוז תוכנה בע”מ
 • תפוח – עמותה לקידום עידן המידע בישראל
 • לוג’יקל מערכות ש.א בע”מ