רשות החדשנות תממן ל-62 גופים תוכניות להכשרות והשמות של עובדים בהייטק בתקציב של 139 מיליון ₪

30/12/2020

רשות החדשנות אישרה השבוע מימון ל-62 גופים שהציגו תוכניות להכשרות והשמות של עובדים בהייטק בתקציב של 139 מיליון ₪
התוכניות החדשות יאפשרו להכשיר למעלה מ-9000 עובדים רובם במהלך השנה הקרובה, עם התחייבות להשמה של כ-80% מסך העובדים שיעברו את התוכניות השונות. השמת העובדים תתבצע במקצועות טכנולוגיים שונים – הן מקצועות מו”פ והן מקצועות מעטפת, עם השמה פוטנציאלית בתעשיית ההייטק בפרט ובתעשייה בכלל.

 

ח”כ ישראל כץ, שר האוצר: “התוכנית להשמה של מחוסרי העבודה במקצועות טכנולוגיים בתעשייה של מנהלת ההכשרות ורשות החדשנות היא דוגמה לפתרון מהיר לעשרות מחוסרי העבודה שיכולים להשתלב בתעשייה ובהיי טק. אני מברך על העבודה המשותפת של מנהלת ההכשרות במשרד האוצר יחד עם רשות החדשנות לניצול מהיר של המסלול והוספת תקציב ייעודי נוסף להכשרות מקצועיות. מנהלת ההכשרות תמשיך לעבוד בשיתופי פעולה על מסלולים נוספים שיחזירו עוד עשרות אלפים למעגל העבודה בצורה מהירה ואיכותית”.

ח”כ עמיר פרץ, שר הכלכלה והתעשייה: “התוכניות המאושרות בהן אושרו כ- 9000 משרות, מתוכן 3,000 לאוכלוסיות מוחלשות, יקדמו אוכלוסיות בתת ייצוג בתפקידי מחקר ופיתוח בתעשיית ההייטק – נשים, מיעוטים והחברה החרדית. נבחרו תכניות לקידום תעסוקה בפריון גבוה בפריפריה. כמו כן, נבחרו גופים שמטרתם לקדם עולים ותושבים חוזרים עם ניסיון בתפקידי מו”פ להשתלב בחברות ההייטק בישראל. תעסוקה מכילה ואנושית, תצמיח את התעשייה הישראלית  ואת כל שכבות המשק”.

אניה אלדן, סמנכ”ל ברשות החדשנות: רשות החדשנות רואה בתכניות החדשות להון אנושי שיתוף פעולה חשוב עם התעשייה, עם גופי ההכשרה ועם משרדי הממשלה על מנת להכניס עשרות אלפי עובדים טכנולוגיים חדשים ולקדם את הטרנספורמציה הדיגיטלית של ישראל, לצד מענה מהיר למחוסרי העבודה. עולם התעסוקה עובר שינוי והכשרות חדשניות ומהירות יגדילו את המחלקות השונות בחברות תעשייה ישראליות, יפתחו את שעריהן לעוד סוגי מקצועות ויקדמו תעסוקה בפריון גבוה”.

 בחודשים האחרונים השיקה רשות החדשנות שני מסלולי הטבה חדשים – קרן ההון האנושי ותוכנית הכשרות חירום, לטובת סיוע למבקשי עבודה המעוניינים להשתלב בתפקידים טכנולוגיים בתעשייה. המסלולים החדשים הגיעו בשיאו של משבר הקורונה הכלכלי, וזאת במטרה לחזק את ההון האנושי בתעשייה הישראלית בשעת המשבר, ולסייע למבקשי עבודה להשתלב בתעשייה הטכנולוגית. 

שר האוצר ושר הכלכלה החליטו לקדם את נושא התעסוקה בתחום ההייטק והסייבר. הם רואים זאת כאסטרטגיה לניצול הזדמנויות כתוצאה ממשבר הקורונה ליצירת מקומות עבודה בשכר גבוה, ומייחסים.
השבוע נדונו הבקשות בשני המסלולים ולהלן תוצאותיהם: לשני המסלולים החדשים קיבלה רשות החדשנות בקשות מ-180 גופים שונים, עם דרישת תקציב של כ-750 מיליון ₪, ומתוכם נבחרו 62 גופים, שיקבלו מענק מצטבר בגובה של 139 מיליון ₪ – עבור הכשרה והשמה של אלפי מקצועות טכנולוגיים הנדרשים כיום בתעשייה.  

נתוני הלמ”ס ומחקר של מכון אהרון למדיניות כלכלית שנערך בדצמבר 2020, מציג הערכה לפיה משבר הקורונה הכלכלי, הביא לכ-57 אלף מבקשי עבודה בעלי פוטנציאל גבוה לשילוב במקצועות ותפקידים טכנולוגיים בתעשייה הישראלית. תוכניות ההכשרה וההשמה המאושרות, שיאפשרו את הכשרתם של 9000 עובדים בשנה הקרובה, יסייעו למבקשי העבודה בעלי פוטנציאל ההשתלבות במקצועות טכנולוגיים לממש את הפוטנציאל, לחזור לשוק העבודה ולסייע לתעשייה הישראלית ואקו-סיסטם ההייטק והטכנולוגיה בישראל להמשיך ולשמש כקטר הצמיחה של המשק. 

תוכנית הכשרות חירום

כמענה למשבר התעסוקתי במשק שפרץ בעקבות מגפת הקורונה, רשות החדשנות, מנהלת ההכשרות במשרד האוצר ומשרד הכלכלה, יצאו במסלול חירום למימון הכשרות והשמות רחבות היקף בפרק זמן קצר למגוון תפקידים במקצועות ההייטק. במסגרת המסלול אושרו מענקים לגופי הכשרה וחברות שיבצעו תהליך שמשלב הכשרות והשמות לתפקידים טכנולוגיים ועסקיים בעלי ביקוש.

במסלול הכשרות חירום אושרו למעלה מ-6,000 הקצאות המחולקות בין תפקידי פיתוח לתפקידים טכנולוגיים ועסקיים תומכי פיתוח. ההכשרות יערכו גם באזורי פריפריה ויותאמו גם לאוכלוסיות בתת ייצוג, בדגש על המגזר החרדי והערבי, בתקציב של 120מיליון ₪. ההכשרות יבוצעו ע”י 26 גופי הכשרה ו-19 מעסיקים שהתחייבו לבצע הכשרה והשמה של הבוגרים. הדגש בבחירת הבקשות היה על אחוזי השמה גבוהים, מעורבות של המעסיקים בהגדרת תכנית ההכשרה ובביצוע התמחות מעשית.

לרשימת הזוכים במסלול חירום להכשרות והשמות מהירות במקצועות ההייטק

קרן ההון האנושי

במטרה להגדיל את מספר המועסקים בתעשיית ההיי טק, רשות החדשנות השיקה השנה קרן הון אנושי מסלול הטבה חדש שתומך במגוון פתרונות חדשניים שיעלו מהשטח ויסייעו בבניית תשתית לכוח אדם איכותי עם דגש על שילוב אוכלוסיות בתת ייצוג, פריפריה, שילוב עולים ותושבים חוזרים ועוד. במסלול “קרן ההון האנושי” זכו 17 גופים בסכום כולל של כ-18.8 מיליון ₪. אלו יבצעו הכשרות והשמות בהיקף של כ-3,000 משרות בשנתיים עבור אוכלוסיות בתת ייצוג, פריפריה ושילוב עולים ותושבים חוזרים.

הודות למענקי הקרן יופעלו בשנת 2021 תשע תוכניות פיילוט חדשות אשר יקדמו אוכלוסיות בתת ייצוג בתפקידי מחקר ופיתוח בתעשיית ההייטק – נשים, מיעוטים והחברה החרדית. כמו כן, נבחרו גופים שמטרתם לקדם עולים ותושבים חוזרים עם ניסיון בתפקידי מו”פ להשתלב בחברות ההייטק בישראל. לצד זאת, נבחרו עוד שמונה תוכניות קיימות אשר באמצעות המענק יבצעו תהליך של הגדלה משמעותית בהיקפן (SCALE) וכתוצאה מכך, יורחבו ויגוונו ערוצי הכניסה להייטק. 

למסלול הוגדרו בקול הקורא הראשון 3 תחומים מועדפים עבור תוכניות איתור פוטנציאל, הכוונה, הכשרה OJT, התמחות או השמה לתחומים הבאים: אנשים בעלי פוטנציאל שנפגעו ממשבר הקורונה; אוכלוסיות בתת ייצוג בתעשייה; עולים ותושבים חוזרים בעלי רקע בתפקידי מו”פ בתעשייה ההייטק. במסגרת המסלול יינתנו מענקים כאחוז מהתקציב המאושר להפעלת התוכניות בהתאם לתנאי המסלול.

לרשימת הזוכים בקרן הון אנושי להייטק

 

נתוני רקע רלוונטיים: