רשות החדשנות משיקה מסלול Seed לעידוד השקעה בסטרטאפים ומסלול חממות טכנולוגיות חדש ומשודרג

06/01/2021

רשות החדשנות משיקה מסלול Seed היברידי לעידוד השקעה בסטרטאפים בשלבי ההנבטה בהשקעה של 80 מיליון ₪.
במסגרת המסלול יינתנו מענקים לסטרטאפים אשר יחברו למשקיעי הון ראשוני (Seed) מנוסים המעוניינים להשקיע בהם השקעה ראשונה.
בנוסף, שינויים משמעותיים במסלול החממות הטכנולוגיות.

 

ד”ר עמי אפלבום, יו”ר רשות החדשנות: “בשנים האחרונות קיים קפאון בישראל בהיקף השקעות ה Seed בעוד שהיקף ההשקעה בשאר הסבבים נמצא בעליה. כמו כן, אנו רואים ירידה משמעותית במספר חברות הסטארט-אפ החדשות הנפתחות בכל שנה – ירידה שהודגשה והוחמרה בשל משבר הקורונה. חברות אלו הן העתיד של האקוסיסטם החדשנות הישראלי והתמיכה בהן בשלבים מוקדמים קריטית להמשך דרכן והתקדמותן, ונתונים אלו מייצגים פגיעה לטווח הארוך ביכולת שלנו לצמוח. מסלול Seed היברידי יאפשר להגדיל את שעור ההצלחה של חברות הסטארט-אפ הישראליות, יספק מענה מידי להנבטה הנדרשת באקוסיסטם החדשנות וידרבן משקיעים מנוסים להשקיע בסטרטאפים בשלבים מוקדמים”.

רשות החדשנות משיקה את מסלול Seed היברידי במטרה לעודד השקעות הון ראשוני בסטרטאפים בשלבי ההנבטה, המפתחים מוצרים חדשניים וברמת סיכון גבוהה, כמענה לקיפאון המתמשך בגיוסי הSeed . חברות שייקחו חלק בתוכנית יוכלו לקבל מענק של 40% מסבב ההשקעה ובגובה של עד 3.5 מיליון ₪ ו-50% מסך סיבוב ההשקעה לסטרטאפים שמקורם בפריפריה או מייסדיהם הינם בקרב אוכלוסיות בתת ייצוג בהייטק . ובמקביל משקיעי הון הסיכון בסבב ההשקעה יקבלו אופציה למימוש מניות בהיקף המענק לתקופה של עד 3 שנים או עד לגיוס משמעותי.

מאז 2017 ועד להיום, ישנה ירידה ממוצעת של כ-25% בשנה בכמות חברות ההזנק הנפתחות בישראל, מגמה שהתחזקה על רקע משבר הקורונה. מטרת המסלול החדש היא לסייע לסטרטאפים בשלבי ההנבטה בתחומים בעלי סיכון גבוה לגייס משקיעים בעלי ערך מוסף, והוא. נבנה על ידי רשות החדשנות על מנת לספק מענה לנתונים המציגים קפאון מתמשך בהשקעות Seed בשנים האחרונות בישראל. 

מסלול הSeed ההיברידי שפיתחה רשות החדשנות מיועד לסטרטאפים בשלבי ההנבטה, אשר גייסו פחות מ-3.5 מיליון ₪ ומאפשר להפחית את הסיכון עבור משקיעים פוטנציאליים בחברות אלה, אשר מאופיינות בסיכון גבוה. על מנת להגיש בקשה למענק, על החברות להעמיד מזכר הבנות (Term Sheet) חתום בינן לבין המשקיע הפוטנציאלי עבור ביצוע השקעה הונית במזומן. השקעה במסלול זה תקנה למשקיעים אפשרות לקבל מהחברה אופציה לתקופה של עד 3 שנים – ובמימושה יקבל המשקיע מניות בחברה כפי שסוכם מראש, וסכום המענק יחזור לרשות החדשנות.

המסלול צפוי לעודד יזמות והקמה של סטרטאפים בתחומים בעלי סיכון גבוה ומצטרף למגוון כלי התמיכה והמימון שמעמידה רשות החדשנות לחברות בשלבי ההנבטה (Seed) במטרה להתמודד עם כשל השוק הנובע מהסיכון הגבוה ומהמורכבות הרבה המאפיינים השקעה בשלבים אלו.

אניה אלדן, סמנכ”ל הזנק ברשות החדשנות: “נוסף על מגמת הירידה בפתיחת חברות והקפאון בהשקעות בשלבי הSeed  אנו רואים קושי רב אף יותר בהשקעות בתחומים טכנולוגיים בהם ישנה רגולציה קשה, זמן הגעה לשוק ארוך (Time to Market) או כניסה לשוק שנמצא בהתהוות. המסלול החדש הוא הזדמנות מצוינת למשקיעים שונים, גם כאלה המשקיעים בשלב מאוחר בדרך כלל, לבצע השקעות בשלבים מוקדמים ובסיכון גבוה ולהפחית את מידת הסיכון שלהם בהשקעות אלה. הקפאון המתמשך בגיוסי הSeed בישראל, במקביל לכך שעוד טרם התבררו השפעות ארוכות הטווח של הקורונה, דורש פעולה מיידית”.

עיבוד רשות החדשנות לנתוני IVC  ולמקורות אחרים לרבעון השלישי של 2020 מציגים צפי לירידה בהיקף ההון המגויס להשקעות Seed ב-2020. אל מול נתונים אלו ניכרת עליה הן במספר סבבי הגיוס והן בהיקף ההון המגויס על ידי חברות בשלבים מאוחרים יותר, באופן המעיד על ירידה יחסית בתיאבון המשקיעים לסיכון. לסיכום, הקפאון המתמשך בהשקעות Seed יחד עם הצמצום בכמות חברות ההזנק הנפתחות בישראל מדי שנה, ובשילוב השפעותיו של משבר הקורונה הכלכלי – עשויים להוביל לפגיעה חמורה בענף ההייטק ואקו-סיסטם החדשנות הישראלית בטווח הנראה לעין (3-5 שנים הקרובות). 

עם השקתה של תוכנית Seed  היברידי החדשה, צופה רשות החדשנות כי המהלך יסייע בהעלאת כמות חברות ההזנק המוקמות בישראל. רשות החדשנות מעריכה כי 64% מהחברות שייקחו חלק במסלול החדש יגייסו סבב השקעה נוסף תוך 3 שנים – מה שיאפשר למשקיעי ההון-סיכון לממש את האופציה שלהם וכך גם להחזיר את כספי המענק לרשות. 

גם מסלול החממות הטכנולוגיות משתנה ומתפתח
כחלק מגיוון כלי התמיכה בשלבי הSeed, אישרה לאחרונה הרשות גם את תכנית החממות החדשה אשר תהווה המשך לתכנית החממות הוותיקה. התכנית פותחה על מנת לתת מענה לאקוסיסטם היזמי המשתנה בישראל ותתמקד בהקמת וקידום חברות הזנק, ללא העדפה גיאוגרפית, בתחומים טכנולוגיים מורכבים כגון מדעי החיים, ביו-קונברג’נס, חקלאות, מזון, תעשייה 4.0, קיימות, בינה מלאכותית, מחשוב קוונטי  וכו’. התכנית תתמוך במענקים בגובה של עד 5.2 מיליון ₪ למיזם משלב הרעיון ותקדם מסחור ידע של טכנולוגיות פרוצות דרך מהאקדמיה. בעלי החממות (שיבחרו בהליך תחרותי שיפתח במהלך 2021) יזכו לתמיכה במענק של עד 2 מיליון ₪ להקמת מעבדה מרכזית ויסיעו ליזמים בגיבוש ובחינת מוצרים, לבצע הוכחת היתכנות טכנולוגית, היערכות שיווקית ועוד במהלך תקופת זיכיון של עד 5 שנים ואפשרות לתקופת הארכה של עוד 3 שנים. צוות החממות יכלול  מנכ”ל ולפחות סמנכ”ל אחד במשרה מלאה – עם ניסיון בחברות הזנק בתחום פעילות החממה ובמסחור ידע מאקדמיה.

חומר רקע:

גרף 2 מראה את הקפאון במספר סבבי הגיוס בשבע שנים האחרונות. יחד עם הירידה בפתיחת חברות המוצגת בגרף 1 נראה כי מלאי חברות ההייטק עשוי לרדת בעתיד.

 

Source: IVC data, Startup Nation Finder, Crunchbase, CB Insights, PWC Money Tree, and IIA analysis

 

גרף 3 מצביע על שתי תובנות:

  1. ברמה המיידית, את ההשפעה של הקורונה על היקף הגיוס הממוצע – כל חברה מגייסת פחות כסף בעקבות הקורונה וזאת למרות שסך הגיוסים של חברות הייטק דווקא עלו במהלך הקורונה (זה מופיע חזק בדוח של IVC). כלומר, משקיעים עברו לשלבים מאוחרים יותר עם רמות סיכון נמוכות יותר.
     
  2. ביחד עם גרפים 1 ו-2 ניתן ללמוד כי קיימת ההתבגרות של הענף – בהסתכלות כוללת על ה5-7 שנים האחרונות (בנטרול קורונה), החברות שכן שרדו היו מוצלחות והצליחו לגייס סכומים שהלכו ועלו עם השנים – מצביע על כך שיש פוטנציאל נוסף לתמיכה.