נחתם הסכם שת"פ בתחום האנרגיה בין רשות החדשנות לרשות האנרגיה של מדינת ניו יורק

08/04/2018

בניו יורק נחתם היום הסכם שת”פ בתחום האנרגיה בין רשות החדשנות לרשות האנרגיה של מדינת ניו יורק, שיגדיל את הסיכוי של חברות ישראליות לצמוח בשוק בשווי מיליארדי דולרים
ההסכם עליו חתם יו”ר הרשות דר’ עמי אפלבום מרחיב את קשרי שיתוף הפעולה הפוריים בין מדינת ניו-יורק לישראל

בניו יורק נחתם היום הסכם הבנות בין רשות החדשנות לבין הרשות למחקר ופיתוח אנרגיה של מדינת ניו-יורק (NYSERDA), עליו חתם דר’ עמי אפלבום, יו”ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה עם אלישיה ברטון מנכלי”ת NYSERDA. ההסכם מגדיר מסגרת לתמיכה בשיתופי פעולה במו”פ תעשייתי בין חברות מניו-יורק ומישראל בתחום האנרגיה המתחדשת, הגנה על תשתיות אנרגיה ועוד. פרויקטים מתאימים יזכו במימון משותף של רשות החדשנות ו- NYSERDA  

ארה”ב היא השותף העיקרי של ישראל בחדשנות זה 40 שנה, מאז הוקמה קרן בירד. לרשות החדשנות הסכמים עם מספר מדינות בארה”ב, המרחיבים את שיתופי הפעולה בחדשנות בתחומים שונים בהם קלינטק, בריאות, ננוטכנלוגיה, חלל ותעופה, חקלאות  ועוד בזכות תוכניות אלו, עשרות חברות ישראליות, מגבירות בכל שנה את היכרותן עם השוק, זוכות בקשרים עם שותפים אמריקאים וכמובן, זוכות בסיוע רשות החדשנות בהקטנת הסיכון המסחרי של השקעתן בפרויקטים חדשניים.

במסגרת הסכם ההבנות, הרשות למחקר ופיתוח אנרגיה של מדינת ניו-יורק ורשות החדשנות הישראלית יאתרו ויממנו פרויקטים פוטנציאליים בהם יוכלו לשתף פעולה חברות משתי המדינות לביצוע מו”פ  וניסויים (פיילוט) של מוצרים ופתרונות בתחום האנרגיה החכמה, כולל בקרה ואבטחה של מקורות אנרגיה, צבירת אנרגיה, מצברים ותאי דלק ועוד-באתרי לקוח בארה”ב.

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה אמר “היכולות הטכנולוגיות של מדינת ישראל ידועות ברחבי העולם כמתקדמות וחדשניות ביותר. הודות לקהילת ההייטק המשגשגת ומוסדות האקדמיה אשר שמם הולך לפניהם ברחבי העולם, ישראל לנחשבת למובילה עולמית בחדשנות ופריצת דרך טכנולוגית.

אחד הסקטורים המגלמים את כל התכונות הללו הוא זה של אנרגיה מתחדשת. ישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם אשר אימצה טכנולוגיה סולרית כבר בשנות ה-70 ומאז המשיכה לפתח פתרונות נוספים בתחומים משיקים כמו אנרגית הרוח, אנרגיה תרמית-סולרית, המרת אור לאנרגיה (PV), רשת חכמה, חיסכון בחשמל ודלק ביולוגי.

שינויי אקלים והתחממות גלובלית מהווים איום על עצם קיומו של כדור הארץ. מדינות רבות ברחבי העולם פועלות יחדיו בכדי למצוא פתרונות אשר יבטיחו את המשך קיומו של כדור הארץ למען הדורות הבאים. אני סמוך ובטוח כי שיתוף פעולה זה יוביל את מאמציהם של שתי המדינות בתחום זה.”

אלישיה ברטון, מנכלית NYSERDA אמרה “קיימת קורלציה בין חדשנות בתחום האנרגיה המתחדשת ופיתוח כלכלי. הסכם ההבנות יסייע לנו לחזק את האקוסיסטם המשגשג של העיר ניו-יורק בתחום הקלינטק. מחויבותו של המושל קומו לעבוד עם שותפים ברמת המדינה, ברמה הפדרלית וברמה הבינלאומית מבטיחה כי ניו-יורק תשמר את מיצובה בחוד החנית של פתרונות הקלינטק למלחמה בשינויי האקלים ובסופו של דבר תעניק לתושבים פתרונות אנרגיה גמישים וברי קיימא.”

ד”ר עמי אפלבום, יו”ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה אמר: ” ברחבי העולם, הדרישה לאנרגיה רק הולכת וגוברת בעוד שמדינות רבות מחפשות פתרונות בכדי לשפר את השימוש במקורות אנרגיה קיימים, למצוא מקורות אנרגיה חלופיים ולהשתמש  בטכנולוגיות חדשניות.
אנו מאמינים כי הסכם ההבנות בין רשות החדשנות של ישראל והרשות למחקר ופיתוח אנרגיה של מדינת ניו-יורק, המתמקד בפרויקטים חדשניים בתחום האנרגיה המתחדשת יהיה בעל חשיבות מרכזית במציאת פתרונות חדשניים לאנרגיה מתחדשת אשר ישאירו את חותמם על שוק האנרגיה הגלובלי.” 

ינון אלרועי, ראש נציגות משרד הכלכלה והתעשייה בחוף המזרחי, מציין כי “חתימת ההסכם היא השגת יעד נוסף לבניית תשתית התומכת במאמצי המשרד להגדלת היצוא הישראלי לצפון אמריקה.” אלרועי אמר כי “בנוסף ליצירת מפגשים בין חברות ישראליות עם שותפים ומשקיעים אמריקאים, פועלות שלוחות המשרד בארה”ב ליצירת שיתופי פעולה עם מדינות, ארגונים ומוסדות אמריקאים. מוקדם יותר השנה נחתמו בעזרתנו הסכמים בין רשות החדשנות למדינת פנסילבניה ובינה לבין רשת בתי החולים נורטרן האלט’ (NORTHERN HEALTH). הסכמים אלו, מאפשרים את הרחבת הבסיס לשיתופי פעולה בין חברות משתי המדינות.”