משרד התחבורה ורשות החדשנות משיקים תוכנית חדשה לקידום תכניות פיילוטים בתחומי התחבורה החכמה בתקציב של 30 מיליון שקלים בשנה

07/06/2018

התוכנית שגובשה בשיתוף משרד התחבורה, רשות החדשנות והתוכנית הלאומית לתחליפי נפט במשרד רה”מ תתמוך בחברות שיקדמו את תחום התחבורה החכמה בישראל ויפתחו את היכולות הטכנולוגיות בענף.
מטרות נוספות לתוכנית: פיתוח ויישום טכנולוגיות חדשניות במערך התחבורה, אשר יקדמו את המצב התחבורתי בישראל ויפתחו את התעשייה הישראלית עתירת הידע; קידום נושא התחבורה החכמה בדגש על עידוד השימוש בתחבורה ציבורית וצמצום זיהום האוויר, תאונות הדרכים והגודש בכבישים; עידוד ותמיכה בחברות טכנולוגיה בתחומי התחבורה בישראל, וטיוב הרגולציה של המדינה בהתאם להתפתחות הטכנולוגית.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ציין כי תמיכה בחברות הסטארט אפ בתחום התחבורה, תאפשר לחברות הסטארט אפ בישראל הפועלות בתחום להיבנות טוב יותר ולחדור לשוק מהר יותר. בנוסף, הפרויקט יאפשר הכוונה טובה יותר של השוק המקומי בישראל וישפר את יכולת הרגולציה הממשלתית. בנוסף, הפרויקט ישפר את יכולת הרגולציה הממשלתית והתאמתה לשינויים המתפתחים. “משרד התחבורה בראשותי ימשיך להוביל את מדינת ישראל ולהפוך אותה לראש חץ לתחבורה עתידנית ולשימוש בטכנולוגיות חכמות. הטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק, והחובה שלנו כממשלה היא ללוות אותה מהבחינה הרגולטורית כדי שניתן יהיה ליישם אותה בהקדם”, הוסיף השר כץ.

שר הכלכלה, אלי כהן: “בעוד שהתעשייה החדשנית הישראלית הפכה למודל עולמי לחיקוי, הדבר טרם חלחל לתחומי התחבורה בישראל הניצבת בפני אתגרים משמעותיים בשנים הקרובות.  אנו סבורים כי בתחומי התחבורה ישראל זקוקה לזריקת עידוד מהותית. בהשקת תכנית זאת בכוונתנו לאפשר לתעשייה זאת לפרוץ לתחומי פעילות חדשים, ומחברות בתחום לצמוח לכדי חברות שלמות . תכנית מהפכנית ויוצאת דופן זאת היא צעד חשוב בחיבור בין הצלחת תעשיית ההייטק ובין תחומי התחבורה. המסלול מאפשר לחברה להתקדם משמעותית במוכנות המוצר למסחור ולסייע בקידום חדירתו לשוק באמצעות היישום באתר הניסוי”

בהמשך להחלטת ממשלה (מס’ 2316) בנושא הקמת תכנית לאומית לתחבורה חכמה, משרד התחבורה המנהלת לתחליפי נפט ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה ורשות החדשנות, החליטו לפעול במשותף להשקת תכנית תמיכה לקידום חדשנות טכנולוגית ובפרט מתקני הרצה (פיילוטים) של טכנולוגיות חדשניות במערך התחבורה.

מטרת תכנית זו לקדם את התחבורה החכמה בישראל ולפתח את התעשייה הישראלית כתעשייה עתירת הידע באמצעות חדשנות טכנולוגית בנושא אמצעי תחבורה ציבורית ותשתיות תחבורתיות.

טכנולוגיות אלו משתלבות, בין היתר, בתחומים הבאים: כלי רכב אוטונומיים, כלי רכב חשמליים, כלי רכב מקושרים, מודלים שיתופיים לתחבורה, טכנולוגיות ניטור ועיבוד מידע תחבורתי, תפיסות חדשניות בהפעלת שירותי תחבורה, הקטנת גודש תחבורתי, הפחתת תאונות דרכים, צמצום השימוש בנפט ועידוד מעבר לתחבורה ציבורית.

חשיבות התוכנית טמונה בכך שלראשונה, יממנו משרד התחבורה ורשות החדשנות תכניות פיילוט, כאשר עד היום תמכה הרשות בתכניות בשלבי מו”פ מוקדמים. זאת כחלק מאסטרטגיית הרשות לתמוך בצמיחת חברות שלמות. תמיכה זו מגובה מצד משרד התחבורה בליווי חברות ההייטק, הן בהיתרי רגולציה לביצוע פיילוטים, והן בהנגשת תחומי פעילות חדשים. מהלכים אלה יאפשרו חדשנות והתפתחות ברגולציה הממשלתית, תוך התאמתה לשינויים טכנולוגיים ולצמיחה מאוזנת של חברות ההייטק ושל הכלכלה הישראלית.

המסלול מיועד לחברות טכנולוגיה ישראליות בתחומי התחבורה, אשר יוכלו לקבל במסגרת התוכנית תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו”פ המאושרות. תמיכה בשיעור חריג של 75% מהוצאות המו”פ המאושרות תינתן לתוכנית בעלות פוטנציאל להשפעה יוצאת דופן על ייעול ושיפור התחבורה בישראל. המסלול מציע השתתפות בסיכונים הכרוכים בתהליך הפיתוח, אך לא ברווחים או בהצלחות עתידיות. החברה הנתמכת תחזיר לרשות החדשנות את המימון שקיבלה על ידי תשלום תמלוגים ממכירות, רק אם המיזם הצליח להגיע לשלב המסחור.
 

הקריטריונים להערכת בקשה שתוגש במסגרת מסלול זה יהיו: רמת החדשנות הטכנולוגית ומידת הייחודיות של התכנית, רמת האתגרים במימוש התוכנית, יכולות החברה, ובכללן יכולותיה הניהוליות והיכולת להביא להשלמת התכנית ומימושה העסקי, פוטנציאל הצמיחה העסקי-כלכלי של החברה עקב הצלחת התכנית, התרומה הטכנולוגית והתעסוקתית של התכנית לכלכלה הישראלית, מידת ההשפעה הצפויה של התכנית על ייעול ושיפור התחבורה בישראל, ובפרט על הקטנת הגודש, הפחתת תאונות הדרכים, צמצום השימוש בנפט לתחבורה ועידוד מעבר לתחבורה ציבורית, רמת ההתכנות הרגולטורית של ביצוע התכנית, איכות תכנית ההרצה – איכות אתר ההרצה והסינרגיה בין החברה לאתר והתועלת שתצמח לחברה מתכנית ההרצה בהיבטי קרבה לשוק ומסחור.

יו”ר רשות החדשנות, ד”ר עמי אפלבום: “כדי לעלות רכב אוטונומי על הכביש צריך את אישור הרגולטור במשרד התחבורה, גם בפיתוח תוכנה לשליטה וניתוב במערכת הרמזורים יש צורך בשיתוף פעולה של המשרד. התכנית החדשה הזאת תיתן מענה לנושאים הללו: צוות ייעודי פנימי של המשרדים יבחן חברות טכנולוגיות ופיתוחים טכנולוגיים חדשים וניתן יהיה לקדם בקשות לאישורים רגולטוריים שיתמכו בטכנולוגיה החדשנית שהתפתחה. מטרת המסלול היא לספק לחברות טכנולוגיה מימון לשלבי פיתוח הטכנולוגיה המתקדמים הדרושים לצורך מסחור הטכנולוגיה והחדרתה לשוק, ולאפשר להן גישה לתשתיות, נתונים ואתרים עליהם יש רגולציה והשפעה ממשלתית, ובשל כך הינם פחות נגישים כיום. בכך יוכלו חברות לפתח ולאמת טכנולוגיות חדשניות באותם מגזרים וגופי הממשל יוכלו לקדם רגולציה שתתמוך במיזמים הללו. ברגע שאנחנו מייצרים רגולציה יותר מתקדמת, שתדע לעבוד עם טכנולוגיות חדשות, אנו פותחים פתח לחברות הטכנולוגיה לבצע ניסויים שלא היו אפשריים בעבר, ומייצרים הזדמנות להתוות בעתיד רגולציה חדשנית ומובילה של המשק הישראלי כולו”.

אהרון אהרון, מנכ”ל רשות החדשנות: “הפעלת תכניות ופיילוטים בסביבות אמת וברגולציה מותאמת תאפשר לחברות טכנולוגיה להעמיד בישראל הוכחות התכנות מבצעיות, ולחדור במהירות לשוק, ובכך לצמוח כחברות שלמות בישראל. בנוסף, מסחור טכנולוגיות חדשניות בישראל יוביל לטיוב השוק המקומי, לשיפור יכולת הרגולציה הממשלתית ולליווי של החברות הטכנולוגיות משלב הרעיון ועד שלב המסחור על ידי גופי הממשל.  פעמים רבות נשמעת הטענה כי רגולציה, ולא הטכנולוגיה, היא שמונעת מהעולם שלנו להשתנות מהקצה אל הקצה כפי שרבים מאנשי הטכנולוגיה מספרים לנו. לשם כך חוברת רשות החדשנות בהקמת מסלול תמיכה משותף בחדשנות טכנולוגית בחברות תעשייה, ומיקוד הפעילות הוא בעיקר בפיילוטים – פיתוחים טכנולוגיים שסיימו את שלב המעבדה ועוברים להמשך הפיתוח בסביבת ניסוי מבצעית או באתר הלקוח”