מענקים בסך 12.5 מיליוני ש"ח יוענקו ל- 5 סטרטאפים וחברות שיבצעו פיילוטים על גבי תשתיות תקשורת של 5G

30/12/2020

רשות החדשנות ומשרד התקשורת פרסמו את רשימת הזוכים במימון תכנית הפיילוטים:
בין “אתרי ההרצה” ניתן למנות את ביה”ח רמב”ם, מפא”ת, מפעלי ים המלח של ICL, מקורות וחברות הסלולר סלקום, פלאפון והוט מובייל.

 

רשות החדשנות ומשרד התקשורת פרסמו את החלטות ועדת המחקר לאישור מתן מענקים לביצוע תוכניות הרצה ניסיוניות (“פיילוטים”). מטרת התוכנית לתמוך בהרחבת השימוש ברשת 5G בישראל ולפתח יישומים חדשניים על בסיס התשתית.
בזכות תוכנית משותפת של משרד התקשורת ורשות החדשנות יפתחו חמש חברות ישראליות יישומי תקשורת מתקדמים במטרה לשפר את תשתיות התקשורת המתקדמות  ולהביא ולקפיצת מדרגה באופן שיכניס את ישראל למועדון היוקרתי של מדינות המפתחות טכנולוגיה ליישומים שיישנו את אורחות חיינו בסביבת הדור 5.

להערכת משרד התקשורת מדובר בטכנולוגיות שהצלחתן מהווה “Game Changer” כלכלי אמיתי, הפיתוחים בטכנולוגיה זו צפויים להיות חוד החנית של הטכנולוגיות החכמות בשנים הקרובות והביקוש לפיתוחים חדשים צפוי לגדול בכל העולם. השקעה בפיתוחים ישראליים בטכנולוגיית דור 5 עשויה להערכת המשרד להוות גורם שיאיץ את היציאה מהמשבר הכלכלי, תוך שתשתיות האינטרנט המהירות יאפשרו קיום  שגרת חיים חדשה גם  לצד נגיף הקורונה.

לאחר בדיקות מעמיקות של הפניות על ידי צוותים המורכבים מבודקים מומחים מטעם רשות החדשנות ונציגי משרד התקשורת ולאחר דיונים בוועדת המחקר של רשות החדשנות, זכו החברות באישור לביצוע הפיילוטים ובמענקים בגובה של עד 50% מעלות הפרויקט. 

לירן אבישר בן- חורין: “היישומים לרשת דור 5 נמצאים בשלבי פיתוח בכל העולם. יש פה הזדמנות לתעשיית ההיי טק הישראלית להפוך להיות הקטר המוביל את התחום הזה. אנו פועלים על מנת לתמרץ ולעודד יזמות בתחום, וזהו שיתוף הפעולה הראשון שמשרד התקשורת מקיים עם רשות החדשנות. השותפות מביאה לחיבור בין עולם היישומים וקידום תשתיות דור 5 מתקדמות. התוכניות שנבחרו מגוונות, חדשניות ומציגות את תמהיל יכולות הטכנולוגיה עם פוטנציאל גדול לקידום הדור ה-5 בישראל ומיצובה של ישראל כמדינה מובילה בתחום.  הצוות המקצועי ערוך לסייע לייצר סביבה שבה יזמים וחברות סטארט אפ בתחום הדור החמישי ישגשגו”.

ד”ר עמי אפלבום, יו”ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה: “תוכנית הפיילוטים ויישום תוכניות ההרצה בתחום התקשורת על גבי תשתיות 5G ישפיע על כלל המשק בישראל. פריסת תשתיות תקשורת פס רחב מתקדמות תוביל לגידול בתמ”ג, גידול בפריון ולעלייה במדדים סוציו אקונומיים נוספים. הבנק העולמי, גורס כי גידול של 10% בחדירת תשתיות פס רחב יכול להגדיל את התמ”ג בכ-1.21% עד 1.38%. אין ספק שצמיחה זו הינה הכרחית למשק הישראלי ובעיקר בעידן מגיפת הקורונה ולאחריה, בה יותר ויותר תכולות עבודה עוברות למדיה המקוונת. לתשתית 5G תפקיד מרכזי ומהווה מכפיל כוח משמעותי בדחיפת המשק לעידן החדש. כמו כן, מערכות ה- 5G ישפיע כלל מגזרי המשק ויאיץ תהליכי רגולציה בתחומים של רכבים אוטונומיים, בריאות ואוטומציה תעשייתית”.

 

להלן תמצית התוכניות שאושרו:

 • פיילוט רשת 5G פרטית במפעלי ים המלח של ICL ובמקורות להשלמת כיסוי ע”י ארגונים פרטיים. זוכה: מונוגוטו בע”מ
   
 • העברת וידאו מריבוי מצלמות ערים חכמות על תשתית סלולרית דור 5 בשיתוף עם חברת סלקום. זוכה: טליקום סיטי קונקט בע”מ
   
 • פיילוט טכנולוגיות תקשוב למרכזים רפואיים ברשתות 5G בביה”ח רמב”ם בשיתוף עם חברת פלאפון. זוכה: אלביט מערכות תקשוב וסייבר בע”מ
   
 • פיילוט לבדיקת פתרונות אבטחה מתקדמים ויישומים  MEC בסביבת אמת בשיתוף עם חברת הוט מובייל. זוכה: אדג’הוק סקיוריטי בע”מ
   
 • ניסוי הוכחת היתכנות מערכת דור 5 בשיתוף עם מפא”ת. זוכה: ג’י פי יו איי או בע”מ