"מסלול חדשנות בארגוני בריאות"

08/12/2021

משרד הבריאות, רשות החדשנות ומטה ישראל דיגיטלית במשרד הכלכלה והתעשייה, יעניקו כ 55 מיליון ₪ לארגוני בריאות לטובת הקמת תשתיות לקידום מחקר ופיתוח בתחום הבריאות הדיגיטלית.

הגופים יזכו לתמיכה בשיעור של עד 8 מיליון ש”ח עבור תוכניות להקמה ו/או להרחבה של תשתיות בארגוני בריאות לקידום המחקר והפיתוח בתחום הבריאות הדיגיטלית. 

מסלול התמיכה החדש נועד לקדם שירותי בריאות חדשניים במערכת הבריאות הישראלית ולהרחיב משמעותית את היקף שיתופי הפעולה המבוססים על מידע מעולמות הבריאות למטרות מחקר ופיתוח.

שר הבריאות, ניצן הורוביץ: ארגוני הבריאות הישראלים הוכיחו יכולות מרשימות באימוץ והטמעת חדשנות בקצב מהיר והסתגלות לעולם חדש את היכולת הזאת אנו רוצים להמשיך לחזק ולטפח. ישראל בהחלט יכולה להוביל בהטמעת חדשנות במערכת הבריאות, אולם לשם כך נדרשת השקעה בתשתיות מחקר וכוח אדם ייעודי לכך. ארגוני הבריאות הישראלים הם מקור עוצמה למשק הישראלי וזה ברור היום גם לממשלת ישראל. אנו מעודדים ומהדקים את שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות, רשות החדשנות ומטה ישראל דיגיטלית במשרד הכלכלה והתעשייה.

דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות: “במסגרת המסלול החדש אנו מעוניינים לעודד את ארגוני הבריאות להקים ולהרחיב יחידות ייעודיות לבניית תשתיות הנדרשות לטובת מו”פ בתעשייה שיאפשרו חדשנות, התפתחות תעשייה רחבה ושיתופי פעולה בארץ שיובילו לקידום שירותי הבריאות “. עוד הוסיף בין כי: “המסלול החדש מציע גמישות רבה בעבור הארגונים לבנות תכנית עסקית ממוקדת הממנפת את היתרונות היחסיים שלהם, הן למען קידום מטרותיהם והן במטרה לייצר יתרון תחרותי לתעשיית ההייטק הישראלית בתחום הבריאות.” 

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: ״כולנו ראינו את חשיבות תשתית המידע הרפואי בתקופת הקורונה. קידום תשתיות מידע רפואיות בישראל יצעידו את המדע והטכנולוגיה קדימה לאתגרי העתיד ויקדמו רפואה מותאמת אישית מצילת חיים. אני מברכת על הצעד החשוב של רשות החדשנות ושותפיה.״

שרת הכלכלה והתעשייה, אלופה במיל’ אורנה ברביבאי:
“המסלול החדש כחלק מהתכנית הלאומית בריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה, אותה מתכלל מערך הדיגיטל הלאומי במשרד הכלכלה והתעשייה, נועד לייצר תשתיות דיגיטליות לטובת הצמחת חברות הזנק בתחום, קידום ישראל לחזית המחקר ברפואה מותאמת אישית והטמעת כלים דיגיטליים במערכת הבריאות הישראלית, לטובת שיפור הבריאות של כלל תושבי ישראל. מגפת הקורונה העצימה את חיוניות הפיתוח והבחינה של פתרונות חדשניים במערכת הבריאות, והמסלול החדש יחבר ויגדיל את היקף שיתופי הפעולה בין החברות בתחום לארגוני הבריאות בישראל”.

על המסלול החדש:
מחקר ופיתוח טכנולוגיות חדשניות בתחום הבריאות מתבצע בשיתוף פעולה בין התעשייה, גופי מחקר וארגוני בריאות. על מנת לקדם שירותי בריאות חדשניים במערכת הבריאות הישראלית, ולאפשר את התפתחות התעשייה בישראל יש צורך לייצר שיתופי פעולה אלו באופן יעיל, מהיר ובעלויות תחרותיות. שיתופי פעולה אלו דורשים מארגון הבריאות יכולת ותשתית מתאימה לקידום מו”פ מבוסס מידע: הנגשת מידע, תכנון וביצוע מחקר, ניתוח נתונים בהקשר קליני, ביצוע ניסויים קליניים ועוד.

שיתופי הפעולה אינם מתמצים רק בגישה למידע למחקר. התחרות הגלובלית דורשת גם הרחבה והעמקה של שימוש במידע ודיגיטציה בניסויים קליניים התערבותיים, על מנת  לשמור על היתרון של ישראל כמערכת בריאות ציבורית חזקה וחדשנית. שימוש חכם במידע מביא ערך החל משלב עיצוב הניסוי, זיהוי משתתפים פוטנציאלים, גיוס יעיל של משתתפים, קישור דיגיטלי של המידע ישירות מהתיק הקליני לתיק היזם ועוד. 
קידום שיתופי פעולה אלו דורש השקעה מתמשכת בתשתיות וכוח אדם ייעודים לכך, השקעה אותה מתקשים ארגוני הבריאות להקצות במציאות הקיימת. 

לפיכך, רשות החדשנות, משרד הבריאות, וישראל דיגיטלית, יוצאים במסלול תמיכה לארגוני הבריאות בישראל, להקמת/הרחבת יחידות ייעודיות בארגוני בריאות לקידום שיתופי הפעולה, ולבניית התשתיות הנדרשות. מודל ההשקעה המוצע מאפשר גמישות רבה לארגונים לבנות תכנית הממנפת את היתרונות היחסיים שלהם, במטרה לייצר יתרון תחרותי לישראל, לאפשר לארגוני הבריאות להרחיב באופן משמעותי את כמות שיתופי הפעולה ולייצר פתרונות לבעיות הקשות עמן מתמודדות מערכת הבריאות בישראל ובעולם כולו. כך לדוגמא, המסלול מאפשר השקעות כגון: הקמה של סביבות מחקר וירטואלית מתקדמות הנותנות מענה לצרכי המחקר, תוך שמירה על סטנדרט אבטחת מידע ופרטיות גבוה; השקעה בטיוב המידע ובסטנדרטיזציה של מידע  (לדג’, סטנדרט FHIR); תשתיות לאיסוף ויצירה של מידע חדש שכיום אינו חלק מהתיק הקליני; שימוש חכם יותר במידע במסגרת ניסויים קליניים; פיתוח כלי NLP;, Sandbox המדמה את הנתונים בסביבת המחקר ועוד. דוגמאות אלו מופיעות בקול הקורא המשותף, אולם המסלול כאמור הינו מסלול המאפשר גמישות לארגוני הבריאות לבחון בעצמם אלו תשתיות חסרות, ולהציע תכניות אטרקטיביות שיקדמו את המחקר והפיתוח בישראל. 

במסגרת המסלול, מעודדים ארגוני בריאות לבחון גם הגשה של תכניות משותפות לכמה ארגונים ביחד המייצרות ערך ייחודי. כך לדוגמא, ניתן יהיה להשקיע בתשתיות אשר מאפשרות ביצוע מחקר מבוזר בכמה ארגונים ביחד, יצירת סטנדרטיזציה במידע בין ארגונים, או תשתיות אחרות אשר מקלות על שיתופי הפעולה בין ארגוני הבריאות לטווח ארוך.

דגש מרכזי ניתן בתכנית גם על סטנדרט השירות שיינתן לחוקרים במסגרת שיתופי הפעולה. ארגוני הבריאות שיזכו במענק נדרשים לייצר מסלולי התקשרות מהירים, ויכולים לשם כך להעסיק כוח אדם ייעודי שיסייע לקדם את שיתוף הפעולה לכל אורך שלבי המחקר והפיתוח.