יו"ר ומנכ"ל רשות החדשנות הציגו הבוקר לממשלה את פעילות רשות החדשנות

22/01/2018

הבוקר (21.1.18) ראשי רשות החדשנות – היו”ר והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, הד”ר עמי אפלבום, והמנכ”ל, מר אהרון אהרון, הציגו לרוה”מ ולשרים את פעילות הרשות, מצב ההייטק הישראלי ומנופי הצמיחה של התעשייה בעתיד הקרוב והרחוק. אהרון: “רוה”מ ושר הכלכלה שמים את ההייטק הישראלי בראש סדר העדיפויות שלהם”. אפלבום: “הצלחת האקוסיסטם הטכנולוגי הישראלי חשובה מאוד לרוה”מ, שכן הצלחתה קריטית לכלל המשק הישראלי”.

ישיבת הממשלה נפתחה הבוקר (21.1.18) על ידי שר הכלכלה והתעשייה מר אלי כהן, שדיבר על חשיבות משאב החדשנות בישראל והצורך בהרחבת ועידוד פעילות חדשנות בפריפריה. השר גם הדגיש את החשיבות הרחבת פעילות ההייטק למיגזרים נוספים בארץ והגדלת העוסקים בהיי טק. בישיבה נכחו גם  יו”ר רשות החדשנות, ד”ר עמי אפלבום, ומנכ”ל הרשות, אהרון אהרון, שהציגו את פעילותה של רשות החדשנות ומצבה העכשווי של תעשיית ההייטק הישראלית.  

מבין הנתונים בהם השניים שיתפו את השרים, נאמר כי ישראל היא מעצמה טכנולוגית, כש-43% מסך כל הייצוא הישראלי הינו הודות  להייטק, שמהווה 12.5% מהתמ”ג. עוד הם עדכנו כי ישראל מובילה עולמית בהוצאה לאומית על מו”פ אזרחי (4.3% מהתוצר), כשלמעלה מ – 300 חברות רב-לאומיות פעולות כיום בתחומי במדינה. אלא שלא רק דברים טובים נאמרו שם: השנים גם סימנו את שיעור השכירים המועסקים בהיי-טק, שלא עלה כלל בעשור האחרון, כנמוך מידי וכי התחרות הגלובלית על ההובלה הטכנולוגית הלאומית רק הולכת ומתגברת, כשקוריאה פינלנד וגרמניה כבר עוקפות את ישראל בהשקעה בממשלתית בחדשנות כאחוז מהתמ”ג.

“לא אחת שמענו את  ראש הממשלה אומר שחדשנות ויזמות הם משאב הטבע החשוב ביותר של ישראל”, אמר מנכ”ל הרשות מר אהרון אהרון. “רוה”מ, וגם שר הכלכלה, שמים את ההייטק הישראלי בראש סדר העדיפויות שלהם.

הצגנו הבוקר את מצב הייטק נכון לינואר 2018. מצב ההייטק הישראלי טוב מאוד, וישראל ללא ספק מעצמת סטארט אפ, אבל ישנם שינויים שיש לבצע על מנת להמשיך ולאחוז במקום הראשון בעולם”, הוסיף.

יו”ר רשות החדשנות, ד”ר עמי אפלבום: “שרי הממשלה מודעים לכך כי אנחנו בעיצומה של מהפכה דיגיטלית שמשנה במהירות אדירה את חיינו. כל משרדי הממשלה מבינים לעומק את הצורך שלהם בחדשנות ובמעבר לעולם דיגיטלי. לכן, אנחנו עובדים מספר משרדי ממשלה ליישום תהליכים דיגיטליים אלה ומתכננים להרחיב פעילותנו גם למשרדים נוספים. הצלחת האקוסיסטם הטכנולוגי הישראלי חשובה מאוד לרוה”מ, שכן הצלחתה קריטית לכלל המשק הישראלי. פעילות הרשות, שמהווה הגוף המרכזי לתמיכה ממשלתית בחדשנות טכנולוגית וניהול משאב החדשנות של ישראל, זכתה ליחס מאוד רציני מצד הממשלה והדיון המקצועי על התכניות שלנו לעתיד קיבל הרבה תשומת לב רצינית וחיובית”.