חדשנות אקלימית ישראלית בפסגת האקלים בשארם א-שייח'

08/11/2022

רשות החדשנות, המשרד להגנת הסביבה ופלאנטק הציגו היום טכנולוגיות מובילות בישראל בתחום חדשנות אקלימית.

הבוקר (ג’) הוצגו בביתן הישראלי בפסגת האקלים בשארם א-שייח’ באירוע מיוחד שארגנו רשות החדשנות, המשרד להגנת הסביבה ופלאנטק, טכנולוגיות של 10 חברות סטארט-אפ ישראליות בולטות בתחום החדשנות האקלימית, אשר מציעות פתרונות בתחומים מגוונים על מנת להפחית פליטות גזי חממה ולקדם פתרונות להסתגלות והיערכות לשינויי אקלים.

באירוע לקחו חלק גורמים בין-לאומיים בהם קרנות הון סיכון המתמחות בתחום האקלים, יזמים ותאגידים רב-לאומיים, וחברות בעלות פעילות סינרגטית לטכנולוגיות הישראליות, שהגיעו לשמוע על הטכנולוגיות החדשניות הישראליות, לצד ישראלים.

החברות  נבחרו להצגה בביתן הישראלי בוועידת האקלים, שנושא החדשנות עומד במרכזו, תוך מתן דגש לתרומתה הטכנולוגית של ישראל לפתרונות בנושא משבר האקלים.

דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות: “עשרת הסטארטאפים אשר הצגנו היום כחלק ממשלחת האקלים-טק הרשמית של מדינת ישראל לוועידת האקלים של האו”ם הינם לפני הכל גאווה אדירה. עשרת הזוכים, פורצי דרך כל אחד בתחומו, מעידים יותר מכל על פוטנציאל ההובלה הישראלית בתחום האקלים-טק. הפוטנציאל קיים אך מימושו אינו מובטח: עלינו מוטלת החובה להמשיך להשקיע בתעשיית החדשנות הישראלית בתחום האקלים ולתת לחברות ממגוון דיסציפלינות את כל מה שנדרש להם על מנת להתקדם, לפתח ולהטמיע את המוצרים שפיתחו ואף לפתוח עבורן שווקים בכל העולם על מנת להבטיח את הצלחתן”

אורית פרקש הכהן, שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה: “הדרך להתמודד עם אתגרי האקלים ולעמוד ביעדים שהציבה הממשלה להפחתת פליטת גזי חממה היא באמצעות שימוש בטכנולוגיה ובאמצעות רתימת היזמות, החדשנות וההייטק הישראלי למאבק בשינויי האקלים. 10 חברות ישראליות שעוסקות בטכנולוגיות אקלים, התלוו  למשלחת – חברות פורצות דרך ומעוררות השראה. לקחנו צעדים חשובים בקידום טכנולוגיות אקלים בישראל, ואני שמחה מאוד שבזמן הקצר שניתן לנו הספקנו לעשות כל כך הרבה, ובשיתוף פעולה”

גלית כהן, מנכ”לית המשרד להגנת הסביבה: “התמודדות עם משבר האקלים מחייבת חשיבה מחוץ לקופסה, ולכן זה אך טבעי שמדינת ישראל, הידועה כאומת הסטארט-אפ, תציג פתרונות וטכנולוגיות חדשניות להתמודדות עם משבר האקלים. אנחנו שמחים על החיבור שהתאפשר לנו לעשות כאן בין גורמים עסקיים, קרנות הון סיכון והממשלה. שילוב הכוחות של כלל הגופים יוביל למציאת הטכנולוגיות החדשות, שיביאו את מדינת ישראל לאיפוס פליטות נטו עד 2050, כפי שהתחייבה כבר בוועידת האקלים הקודמת”

אוריאל קלר, מנכ”ל PLANETech: “אנו מציגים היום את חזית החדשנות הטכנולוגיות שכבר כעת מסייעת להתמודדות עם משבר האקלים ברחבי העולם. החברות שיציגו בוועידת האקלים של האו”ם בשארם א-שייח יסייעו למיצוב ישראל כמובילה עולמית בתחום האקלים-טק, ויהוו השראה עבור יזמים שמעוניינים להקים חברות בתחום הכי משמעותי וצומח בהייטק. תחום האקלים-טק בישראל הפך בשנה החולפת לנושא החם ביותר בהייטק, וסוחף אחריו יזמים ומשקיעים רבים, גם כאלה שלא מגיעים מתחום האקלים. בדוח שפרסמנו לפני מספר ימים דיווחנו כי 1 מכל 7 סטארט-אפים שהוקמו בשנת 2021 הם מתחום האקלים-טק, ושבאותה השנה סך ההשקעות בחברות מהתחום הגיע לשיא של 2.5 מיליארד דולר”.

הטכנולוגיות שהוצגו הבוקר בביתן:

  • חברת H2Pro, אשר פיתחה טכנולוגיית ייצור שמאפשרת אימוץ רחב של דלק מימן בר-קיימה.
  • חברת GenCell, אשר מייצרת, מוכרת ומשרתת פתרונות כוח מבוססי תאי דלק. תהליך יצירת המימן של החברה על פי דרישה מאמוניה מיותרת מאפשר לפתרונות תאי הדלק שלה לספק כוח ראשוני לטלקום מחוץ לרשת ולרשת ירודה, כמו גם לחשמול כפרי.
  • חברת UBQ Materials, אשר פיתחה טכנולוגיית המרה שהופכת פסולת ביתית לחומר תרמו פלסטי ירוק, במטרה שיחליף פלסטיק מבוסס שמן בייצור של אלפי מוצרים יומיומיים. 
  • חברת Wiliot, המייצגת תגים הניתנים להדפסה בגודל בול ומיועדים לניטור אחר מוצרים משלב הייצור ועד שליחתם לבית הלקוח.
  • חברת HomeBiogas, המפתחת מערכות ביו-גז קלות לשימוש, שמאפשרות לאנשים ועסקים להפוך את הפסולת האורגנית שלהם לאנרגיה נקייה מתוצרת עצמית, באתר.
  • חברת Groundwork BioAg, חברת ביו-חקלאות עולמית, הממנפת את הכוח הטבעי של פטריות מיקוריזה כדי לשפר את הפריון, הקיימות והרווחיות של חקלאות מסחרית ולהרחיב את שיטות החקלאות התחדשות.
  • חברת Aleph Farms, המייצרת סטייקים אמיתיים מתאי פרה מבודדים.
  • חברת Remilk, המפתחת מוצרי חלב אמיתיים ללא מעורבות של בעלי חיים.
  • חברת Beewise, מציעה כוורות אוטונומיות הפועלות תוך התערבות אנושית מינימלית על ידי שימוש ברובוטיקה מדויקת המונעת על ידי בינה מלאכותית. הפתרון של החברה עושה אוטומציה של כל פעילות הדבורים במטרה להגדיל את היבול, להפחית את אובדן המושבות ולבטל את השימוש בחומרי הדברה כימיים.
  • חברת Tomorrow.io, המספקת תובנות מזג אוויר מעשיות ברחבי העולם. המשימה שלהם היא לצייד את האנושות במודיעין מזג האוויר המדויק והמקיף ביותר הנדרש כדי להסתגל ולשגשג בעידן של משבר אקלים.