הרשות תעניק כ-10 מיליון ₪ לתוכניות חדשניות להכשרות טכנולוגיות מתקדמות

16/03/2023

הרשות קוראת לחברות וארגונים להגיש בקשות מימון עבור הסבות והכשרות בתחומי אקלימטק, פודטק, ביוקונברג’נס, בינה מלאכותית וקוואנטום.

דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות: “כדי לשמר את המובילות של ישראל בעולם, יש להכין את תשתית ההון האנושי להמשך צמיחת חברות ההייטק בגלי הטכנולוגיה העתידיים”

רשות החדשנות מציעה מענקי מימון לגופים שיפתחו תכניות להגדלת ההון האנושי בהייטק הישראלי. בקול הקורא שפרסמה הרשות היא קוראת לחברות ועמותות להגיש הצעות לפרויקטים בתחומי הקליימטק, פודטק, ביוקונברג’נס, בינה מלאכותית וקוואנטום.

“רשות החדשנות פועלת לגוון את תחומי הפעילות של תעשיית ההייטק הישראלית כדי לשמר את מעמדה של ישראל בעולם טכנולוגי משתנה תדיר ולאור צמיחת תחרות בין-לאומית”, הסביר דרור בין, מנכ”ל רשות החדשנות. “ההייטק הישראלי בולט בהצלחות הגלובליות שלו בתחומי התכנה והתקשורת, אולם כיום מתפתחות תעשיות מובילות נוספות שישראל מהווה בהן חוד חנית טכנולוגית, כמו תעשיית הפודטק בה ישראל שנייה בעולם בהיקף ההשקעות. גם שאר התחומים הטכנולוגיים בקול הקורא נמצאים בצמיחה מתמדת, על אף התקופה המאתגרת בהייטק העולמי. לכן, כדי לשמר את המובילות של ישראל בעולם, יש להכין את תשתית ההון האנושי להמשך צמיחת חברות ההייטק בתחומים חדשים אלו”.

בקול הקורא מפורטים שני סוגי מענקים שמציעה הרשות: עבור תכניות בשלב ההתנעה או ההנבטה, עם תקציב מבוקש של עד מיליון שקלים, הרשות תשתתף בשיעור של עד 70% מהתקציב המאושר. בתכניות  נרחבות יותר, בשלב צמיחה, בעלות תקציב מבוקש של מעל מיליון שקלים, תשתתף הרשות בשיעור של בין 30%-50% מהתקציב המאושר.

מטרת תכנית המענקים היא להרחיב את הידע של עובדים חדשים וקיימים ולשפר את מקצועיותם והשתלבותם בחברות הייטק העוסקות בגלי הטכנולוגיה העתידים בין היתר, מבקשים ברשות החדשנות לקדם את עולמות הפודטק והקליימטק במגוון מקצועות, כולל תפקידים ניהוליים; לצד זאת, הסבות אקדמאים מתחומים שונים, כמו מדעי החיים, כימיה והנדסה, להתמודדות עם אתגרי האקלים; קידום ופיתוח הכשרות נדרשות וחדשות לתעשיית הפודטק כגון מדעי הבשר והנדסת רקמות לבשר מתורבת; פיתוח מיומנויות בתחומים נדרשים שקיים בהם מחסור בארץ כיום, לדוגמה התייעלות אנרגטית, ייצור, אגירה, הובלה, ניהול מים, התפלה, טכנולוגיות לקידום חקלאות נקייה ומקיימת וקידום כלכלה מעגלית בסקטורים שונים; והרחבת המודעות והידע על הכלים והטכנולוגיים הקיימים המסייעים להפחתת השפעה על שינויי אקלים, או על עמידות להשפעות שינויי אקלים בתעשייה.

בתחום המחשוב הקוואנטי פועלים ברשות החדשנות לקדם תוכניות הכשרה, הסבה והשמה של מועמדים בעלי תואר ראשון או שני בפיזיקה, אלגוריתמיקה והנדסת חשמל להשתלבות בתחום; הסבות מהנדסים, מתכנתים ומדענים מהתעשייה לעולמות התוכן של חישה קוונטית, תקשורת קוונטית, מחשוב קוונטי והצפנה קוונטית; הכשרות מהנדסים ואקדמאים לטובת פיתוח בכלי תוכנה קוונטית; שילוב מיני-פרויקטים של סטודנטים בתעשייה או במרכז מו״פ יישומי; ויצירת פלטפורמת נתונים מתעדכנת להתקדמות התוכנית ובסיס נתונים הממפה את החוקרים הישראלים הנמצאים בחו”ל ועוסקים בקוונטים לשם החזרתם ארצה.

בנוסף, תכנית המענקים פונה לפרויקטים שיקדמו את הרחבת הידע של עובדים חדשים וקיימים מתחום מדעי החיים ופיתוח תוכניות הכשרה מותאמות לעולם התוכן של הביוקונברג’נס. הכשרת בוגרי תארים מתקדמים בעולמות המדעים, בדגש על מדעי החיים, לתחומי המחקר בבינה מלאכותית, בעיקר חוקרי AI , עיבוד תמונה, עיבוד שפה טבעית (NLP, Generative AI , Next-Gen UX;

כמו כן, הכשרת מנהלים בכירים מעולמות ההייטק להשתלבות בתפקידי ניהול בחברות הזנק וצמיחה בתחומי הקליימטק, קוונטים, שבבים, פודטק והביוקונברג’נס.

הקריטריון הראשון להערכת הבקשות הוא רמת החדשנות ומידת הייחודיות של התכנית. מלבד זאת, התכניות ידורגו על פי יכולות החברה, מידת המענה לתחומים המועדפים, מידת הגידול היחסי של עובדים חדשים או קיימים בשכר גבוה, פוטנציאל הצמיחה ויכולת ההטמעה של התוכנית בישראל, כולל הצגת מודל עסקי בר קיימא להמשך, אפקטיביות וישימות התכנית (תוכניות משותפות לאקדמיה, תעשייה ומגזר שלישי) ופניה לקהלים מגוונים.