"ללא חממת רשות החדשנות לא הייתה מתאפשרת חבירה לענקית בין- לאומית, שבזכותה הצלחנו לבצע רישום ב-FDA ולקבל אישורים קליניים נחוצים"

על החברה 

תחום פעילות: טכנולוגייה רפואית

​ליתוטק המפתחת מכשור רפואי המיועד לריסוק אבנים ושליפתן בדרכי השתן, הגיעה אל הטכנולוגיה שפיתחה באמצעות יוזמת רשות החדשנות: הצעה של קבוצת עולים ותיקים מרוסיה לרשות החדשנות "לגייר" כמה טכנולוגיות הקיימות במדינה. הטכנולוגיה מבוססת על סגסוגת של ניקל וטיטניום, שממנה מייצרים חוטים דקיקים וחזקים מאוד. מחוטים אלה טווים סלים, שעקב אלסטיות הסגסוגת- ניתנים לקיבוע בהליך ייחודי. על תהליך זה רשמה החברה פטנט, ולפיכך היא יכולה לייצר סלים בגדלים שונים. הסל נכנס לצנטר שבצידו מצלמה. הצנטר, בעקבות התערבות פולשנית מזערית, מוצא את האבנים בדרכי השתן. לחיצה על ידית הצנטר גורמת לפתיחת הסל, שלוכד את האבנים ומושך אותם בבטחה החוצה.

סיפור ההצלחה 

​הצעה זו הביאה לחיבור בין הטכנולוגיה הרלוונטית לבין ליתוטק. "הייתי אמיץ מספיק להגיע לסיביר ואחרי בדיקת הנושא החלטנו לעשות לטכנולוגיה עלייה", מספר דן קורן, מנכ"ל ויו"ר החברה. מוצריה של ליתוטק נמכרים ברחבי העולם. היא נחשבת לאחת ממובילות השוק בתחום של סלי אורולוגיה, היקף מכירותיה השנתי עומד על מיליוני דולרים, ושיעור גידולה השנתי הוא 15%.

בעקבות תמיכת החממה, שבה ביצעה החברה את הוכחת ההתכנות לטכנולוגיה, נוצר ב-2003 שיתוף פעולה בינה לבין ענקית המכשור הרפואי האמריקנית Cook- Medical, ועמה חתמה ליתוטק על הסכם לשיווק בכל העולם. "ללא חממת רשות החדשנות לא הייתה מתאפשרת חבירה לענקית בין- לאומית, שבזכותה הצלחנו לבצע רישום ב-FDA  ולקבל אישורים קליניים נחוצים", אמר קורן.

זירות