מזור היא החברה היחידה בעולם המייצרת את מערכת רובוטית לניתוחי גב. עד כה מכרה החברה יותר מ-30 מערכות המותקנות בבתי חולים בארץ ובעולם. בתחילת הדרך החממה של רשות החדשנות תרמה רבות לחברה ובהמשך היא קיבלה גם סיוע מקרן המו"פ כדי להמשיך בפיתוח הפתרונות בתחום.

על החברה 

תחום פעילות: טכנולוגייה רפואית

מזור הוקמה בחממת הטכניון ב-2001 במטרה להוציא לפועל רעיון חדשני של פרופ' משה שוהם מהטכניון: בניית רובוט מיניאטורי שיסייע בניתוחים של עמוד שדרה ומוח. לשם הוכחת היתכנות נבנה במסגרת החממה מודל של רובוט המשמש מערכת ניווט לרופא המנתח: הרובוט מחובר לזרוע המוצמדת למיטת הניתוחים או מונח על אטב המחובר לחוליה בזמן הניתוח (במקרה של ניתוחי גב פתוחים). באמצעות תוכנת מחשב, שבעזרתה תכנן הרופא את הניתוח ובהתאם לבדיקת CT של המנותח, הרובוט מקבל הוראות ומנחה את הרופא לנקודה המדויקת. זאת עושה הרובוט מבלי להסתכן בחיתוכי שרירים המהווים כיום את מרבית הפציעות הנפוצות בניתוחי גב או בפגיעות בשורשי העצבים ובעמוד השדרה.

פרט לרמת הדיוק הגבוהה ההכרחית בניתוחים מסוג זה השימוש ברובוט דורש פולשנות מינימלית, והוא תורם להחלמה מהירה יותר של המנותח. נוסף על כך השימוש ברובוט חוסך בקרינה, שכן בניתוחים של עמוד שדרה רופאים זקוקים לראייה חדה, ועל כן מופעלת קרינה רבה.

לאחר סיום תקופת הפעילות בחממה קבלה החברה סיוע מקרן המו"פ כדי להמשיך בפיתוח הפתרונות בתחום. כיום מזור היא החברה היחידה בעולם המייצרת את המערכת הרובוטית לניתוחי גב, הנמכרת תחת השם 'רנסנס'.

סיפור ההצלחה 

עד כה מכרה החברה יותר מ-30 מערכות המותקנות בבתי חולים בארץ ובעולם, בעיקר בארצות הברית ובאירופה, והיא מפעילה מרכזי הדרכה בארצות הברית.

מזור נסחרת בבורסה בתל-אביב לפי שווי של כ-90 מיליון ש"ח. ב-2011 וב-2012 נכנסה לדירוג Deloitte של '50 החברות הצומחות ביותר בישראל'. ב-2011 הקימה החברה תשתית מכירות באסיה. "בשנים הקרובות החברה מתעתדת להיכנס למדינות נוספות וכן להוסיף אפליקציות למערכת הרנסנס המתקדמת, כגון פתרונות לניתוח מוח", סיפר אורי הדומי, מנכ"ל החברה. "החממה תרמה רבות לחברה שהייתה אז בתחילת הדרך, לרבות מכלול שירותי ניהול, ייעוץ ואדמיניסטרציה שלהם היינו זקוקים", הוסיף הדומי.