הטכנולוגיה של אקווייז מאפשרת להקים מתקנים לטיהור שפכים חדשים בצורה יעילה ומשפרת את היעילות והתפוקה של מתקנים קיימים. לחברה כ-120 מתקנים ברחבי העולם. בעזרת רשות החדשנות מחלקת המו”פ של החברה צמחה ב-20%.

על החברה 

תחום פעילות: טכנולוגיית מים

​לחברת אקוויז, המתמחה בטיפול ביולוגי בשפכים, כ-400 מתקנים בכ-35 מדינות ברחבי העולם, וקצב הגידול בשנים האחרונות הולך וגדל. הטכנולוגיה של אקוויז מאפשרת להקים מתקנים לטיהור שפכים חדשים בצורה יעילה יותר ומאפשרת את שיפור היעילות והתפוקה של מתקנים קיימים. הטכנולוגיה מבוססת על נשאי פלסטיק, בעלי מבנה גיאומטרי ייחודי, היוצר שטח פנים גדול. שטח הפנים הגדול מגדיל את הפעילות המיקרוביאלית בשפכים, וכך הוא משפר מאוד את קצב ואיכות הטיהור ואת איכותו. "אנחנו מספקים ידע – הנדסה, תכנון, מיקרוביולוגיה, הרצה של המערכת, תפעול וכמובן את המצע – נשאי הביומסה", מסביר אלעד פרנקל, מנכ"ל חברת אקוויז.

בשנת 2008 עשתה החברה צעד ראשון בכניסה לשוק חדש – השוק האנאירובי. בתהליך אנאירובי נוצר גז מתאן המשמש להפקת אנרגיה שבה אפשר להשתמש למטרות שונות במפעל. תהליכי הטיפול האנאירוביים הקיימים יקרים, אולם הפיתוח החדשני של אקוויז מוזיל את העלויות והופך את יצירת הגז לכדאית ומשתלמת. את הכניסה לעולם האנאירובי ביצעה אקוויז בשיתוף עם חברה הולנדית. מספרת ד"ר תמר ארבל, סמנכ"לית המו"פ: "הקשר עם ההולנדים נוצר בתערוכה, לפני מספר שנים, וברגע שהוחלט ללכת על פרויקט ביחד, חיפשנו מימון. הגענו ל-EUREKA בגלל השילוב של חברה אירופאית וחברה ישראלית".

סיפור ההצלחה 

"הפיתוח הבסיסי של המערכת, DANA, הסתיים ומכרנו מתקן ראשון בגרמניה", מגוללת ארבל. "אפילו הקמנו חברה בת משותפת עם ההולנדים. אם היינו מפתחים את הכול לבד, זה היה נמשך עוד עשר שנים, אם בכלל". "אנחנו באנו מהמערכת האירובית, הם באו מהצד האנאירובי, וזה חסך הרבה שנות פיתוח. לא היה צריך להתחיל מההתחלה", מוסיף פרנקל.

בעזרת רשות החדשנות שעזר ליצור את שיתוף הפעולה בין החברות, צמחה מחלקת המו”פ של החברה ב-20%, וצפויים גיוסים כוח אדם נוספים. הטכנולוגיה עצמה – מורידה בממוצע כ-30% מהעלויות ללקוחות ומשפרת את ביצועי המתקנים בצורה דרמטית. "הפיתוח הזה הוא הזדמנות עסקית אדירה", אומר פרנקל, "אנחנו לא מפסיקים לעבוד עם המוצר המסורתי, אבל זהו מנוע צמיחה מאוד רציני מאוד בחברה".​