אפימילק (צ.ח.מ אפיקים) - חדשנות והובלה בניהול רפתות אפימילק עוסקת בפיתוח חומרה ותוכנה לבקרת חליבה ולניהול רפת. החברה נעזרה בתכניות שונות של רשות החדשנות, בהן “קרן המו”פ”, “נופר” ו”מגנטון" ויצרה שיתופי פעולה פוריים גם מעבר לים, המרכזי בהם הוא פרויקט הקמת רפתות בווייטנאם.

על החברה 

תחום פעילות: חיישנים וניטור

החברה עוסקת בפיתוח סנסורים, כגון מד חלב, המבצע מדידה ורישום בבסיס נתונים של כמות החלב הפרטנית של כל פרה. כערך נוסף מד החלב גם מודד מוליכות חשמלית לאבחון של דלקות עטין. הנתונים הללו משפיעים על החלטות הרפתן ברפת.

לצורך הפיתוח נעזרה החברה בתכניות של רשות החדשנות, בהן 'קרן המו”פ', 'נופר' ו'מגנטון', ובעקבות הפיתוח יצרה שיתופי פעולה פוריים גם מעבר לים, המרכזי בהם הוא פרויקט הקמת רפתות בווייטנאם- אותו גם ניהלה. החברה שילבה בפרויקט כעשר חברות ישראליות נוספות, שסיפקו את הציוד הנלווה ואת אנשי המקצוע שנדרשו.
החברה מעורבת בשיתוף פעולה בין-לאומי עם איטליה שהתאפשר בסיוע מתימו”פ, זרוע הביצוע של רשות החדשנות. מדובר בפרויקט מחקר המתבצע ברפתות באיטליה בשיתוף PTP, חברה איטלקית, ומטרתו לזהות קשר בין סימנים גנטיים של הפרות לתכונות של בריאות ופוריות.

סיפור ההצלחה 

פרויקט הדגל האחרון של החברה, בסיוע קרן המו”פ, ובשיתוף מכון וולקני הוא פיתוח הספקטרומטר: הסנסור היחיד בעולם שמודד ומנתח שלוש פעמים ביום את מרכיבי החלב (אחוזי שומן, לקטוז, חלבון ודם) בזמן אמת. “לפני ארבע שנים התחלנו למכור אותו בעולם, והוא כבר נפוץ במקומות כמו קנדה, איטליה, דרום אפריקה וסין”, סיפר כץ. ניתוח החלב של כ-30% מהפרות שחולבים בארץ כבר נעשה באמצעות הספקטרומטר, וכץ מאמין שתוך ארבע שנים יחלבו כך כ-70% מהפרות בישראל.

המכשיר נמכר לרפתות במאות דולרים. שלושת המוצרים המתחרים בקטגוריה והקיימים בשוק נמכרים ב-100 אלף דולר למכשיר ומעניקים מידע נדרש רק פעם בחודש. “תמיכת רשות החדשנות סייעה לנו מאוד”, לדברי גיל כץ, ראש קבוצת המחקר של החברה. “הפיתוח כלל סיכון גבוה יחסית לסיכויי ההצלחה, ולחברה כמונו קשה מאוד להעמיד לבד פרויקט כזה”.

בעקבות הפיתוח הטכנולוגי זכתה החברה בפרסים רבים, ובהם המוצר החדשני לשנת 2011 (מתוך עשרה זוכים) בתערוכת החלב הבין-לאומית שהתקיימה בארצות הברית.