אורבוטק- חלוצת בקרת האיכות האוטומטית לרכיבים אלקטרוניים. פתרונות הייצור והבדיקה של אורבוטק מיועדים בעיקר למעגלים מודפסים ולצגים שטוחים. המוצרים הראשונים שייצרה החברה, פותחו בתמיכת קרן המו"פ, וגרסאות מתקדמות שלהם נמכרות עד היום בכל העולם. מאז נטלה החברה חלק במסלולים השונים של רשות החדשנות.

על החברה 

תחום פעילות: ​אבטחת איכות

"בכל מוצרי האלקטרוניקה יש מעגלים מודפסים המיוצרים בתהליכי ייצור ובדיקה מורכבים. אנחנו היינו הראשונים שזיהו את צורכי השוק במערכות בקרת איכות אוטומטיות ושסיפקו פתרונות אופטימליים", כך לדברי רני כהן, מנכ"ל אורבוטק, אחת ההצלחות הגדולות של התעשייה הישראלית בעולם. תהליך הבדיקה של אורבוטק כולל סריקת מעגלים המודפסים בכל שלבי הייצור וזיהוי תקלות. "האתגר היה לייצר מכונות מתקדמות טכנולוגית, המסוגלות לפעול בסביבת עבודה מורכבת מאוד של ייצור מסביב לשעון", הוסיף ד"ר אבי גרוס, מדען ראשי בחברה.

פתרונות הייצור והבדיקה של אורבוטק מיועדים בעיקר למעגלים מודפסים ולצגים שטוחים. מוצריה עתירי טכנולוגיה ומשלבים תוכנה, אלקטרוניקה, מכניקה, אופטיקה ועוד. המוצרים הראשונים שייצרה החברה פותחו בתמיכת קרן המו"פ, וגרסאות מתקדמות שלהם נמכרות עד היום בכל העולם. מאז נטלה החברה חלק במסלולים השונים של רשות החדשנות למגוון פיתוחים. בשנים האחרונות אורבוטק משתתפת בכמה פרויקטים של "מגנטון" המאפשרים שיתוף פעולה ייחודי בין האקדמיה לתעשייה. "המגנטונים מאפשרים לנו להגיע לטכנולוגיות המתקדמות ביותר המסייעות לפיתוח הטכנולוגיות העתידיות שלנו וליישומן על דורות חדשים של מערכות החברה", הסביר כהן.   

סיפור ההצלחה 

המוניטין העולמי שרכשה אורבוטק מקנה לה מעמד מוביל בשוק עם לקוחות כמו Sharp ,Samsung ו-LG. אורבוטק נסחרת גם בנאסד"ק, וב-2011 הסתכמו מכירות החברה בכ-560 מיליון דולר. לחברה למעלה מ-30 משרדים ברחבי העולם. ב-2008 קיבלה החברה פרס "פרויקט מצטיין" מרשות החדשנות ומשרד הכלכלה על פרויקטAutomatic' 'Optical Inspection לפיתוח טכנולוגיה לזיהוי אופטי אוטומטי במעגלים מודפסים. הפרס ניתן על מקוריות, על פריצת דרך בתחום עיבוד תמונה, על הובלה עולמית ועל קידום המו"פ בתעשייה הישראלית. בשנים האחרונות החברה מקבלת את תמיכת רשות החדשנות עבור מו"פ גנרי שישמש בעתיד מכונות לייצור ולבדיקה בתעשיית האלקטרוניקה. "תמיכת רשות החדשנות חשובה מאוד לחברות במשק הישראלי", סיכם כהן.