חברת IDE העוסקת בהתפלת מי ים ובייצור קרח ושלג בטכנולוגיה ייחודית של אידוי. לביסוס הטכנולוגיה נעזרה החברה כבר בראשית דרכה בקרן המו"פ של רשות החדשנות, ובסיועה פיתחה מדחס לפינוי אדים, שיוצר את הוואקום המאפשר אידוי.

על החברה 

תחום פעילות: טכנולוגיית מים

"היינו הראשונים בפיתוח טכנולוגיית ההתפלה באידוי בשנות השבעים, ועד היום יש לנו יתרון מוחלט בפיתוח השיטה"- לדברי אבשלום פלבר, מנכ"ל חברת IDE העוסקת בהתפלת מי ים ובייצור קרח ושלג בטכנולוגיה ייחודית של אידוי.

לביסוס הטכנולוגיה נעזרה החברה בתחילת דרכה בקרן המו"פ של רשות החדשנות ובסיועה פיתחה מדחס לפינוי אדים, שיוצר את הוואקום המאפשר אידוי. המדחס נוצר מחומרים ייחודיים, ולפיכך הוא גם זול יותר מזה של המתחרים, גם יעיל יותר בכמות האדים שהוא מפנה וגם חוסך באנרגיה. על בסיס הטכנולוגיה הזו פיתחה החברה בהמשך מדחס לייצור קרח ושלג. המדחס מסוגל לייצר שלג בכמות של 1,000 טון ביממה- הכמות הגדולה ביותר בעולם מבין הטכנולוגיות הקיימות לייצור שלג. ‏IDE מנצלת את הפיתוח לכמה יישומים, בהם קירור מכרות. מתקנים מתוצרתה נרכשו על -ידי חברות בסין ובדרום אפריקה למטרות שונות: ייצור שלג מלאכותי לאתרי סקי באירופה ומערכות לחסכון אנרגיה במיזוג אוויר, המתאפשר על ידי אגירת אנרגיה תרמית לייצור קרח בלילה, בתעריף חשמל נמוך, והמסתו ביום. 

סיפור ההצלחה 

החברה ניצבת בחזית הטכנולוגיה בתחום ההתפלה, והיא מחזיקה ב- 50 אחוז מנתח השוק העולמי, עם מכירות של 400 מתקנים ל-40 מדינות ומחזור שנתי של 300 מיליון דולר. בשנת 2011 זכתה IDE בפרס 'חברת ההתפלה של השנה' מטעם המגזין הבריטי GWI של תעשיית ההתפלה העולמית. IDE שואפת להמשיך לספק פתרונות התפלה וקירור ידידותיים לסביבה, כמו מערכת התפלה קומפקטית ללא שימוש בכימיקלים, והיא מתרחבת לתעשיות נוספות- בהן טיפול בשפכים תעשייתיים.

"את שני המדחסים שפיתחנו בתחילת הדרך, אי-אפשר היה לפתח ללא תמיכת רשות החדשנות", קבע פלבר. "גם מבחינת משאבים ומימון וגם מבחינת פרופיל הסיכון להשיג הצלחה מסחרית. קשה מאוד להשיג כספי פיתוח, ואני חושב שתמיכת רשות החדשנות היא כמעט תנאי הכרחי לקיומה של כל חברה טכנולוגית בתחילת דרכה".