עתיד האקדמיה הישראלית

ות"ת – מל"ג

האקדמיה בישראל נערכת לקפיצת מדרגה בעידן של טרנספורמציה דיגיטלית ותחרות טכנולוגית עולמית

 

אנו חיים בעידן של שינויים טכנולוגיים מואצים. בעידן זה, דיגיטציה בכל תחומי החיים מייצרת מידע זמין בהיקף אדיר, ואופני יצירת ידע והעברתו משתנים ללא היכר. מגמות אלו משפיעות על האקדמיה בעולם כולו. מוסדות אקדמיים מובילים בעולם רותמים את מהפכת המידע לשינוי פניהם של ההכשרה האקדמית ושל המחקר המדעי גם יחד. הוועדה לתקצוב ותכנון של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת - מל"ג) פועלת כדי למנף מגמות אלו לקפיצת מדרגה של האקדמיה בישראל, עם השקתו של "הקמפוס החדש" והתנעתה של תכנית לשדרוג תשתיות המחקר בישראל, בדגש על תשתיות ביג דאטה.

 

1. חזון הקמפוס החדש – מעבר ללמידה אקטיבית ודיגיטלית

הקמפוסים של המוסדות להשכלה גבוהה הם המרכז שבו נוצר הידע באמצעות מחקר ומועבר לסטודנטים בהוראה. המהפכה האינטרנטית מאפשרת גישה קלה למקורות ידע ולהעברתו, והיא מחייבת היערכות של המערכת האקדמית למחקר והוראה בעידן החדש. במסגרת זו, חזון "הקמפוס החדש" מבקש ליצור חוויית לימודים חדשה ועדכנית: דיגיטלית, אקטיבית ומחוברת לתעשייה

ראשית, ישראל תחבור למהפכת הקורסים הדיגיטליים העולמית: במסגרת חיבור עם מיזם edX, מיסודן של האוניברסיטאות הרוורד ו-MIT, מוסדות אקדמיים בישראל יוכלו להעלות קורסים דיגיטליים על הפלטפורמה הבינלאומית של edX ועל פלטפורמה ישראלית ייעודית (Campus). ות”ת-מל”ג ומטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי אף מלווים מהלך זה בתמיכה כספית להפקת קורסים דיגיטליים התואמים את הנורמות הקפדניות של edX.

שנית, המוסד האקדמי יהפוך למרחב בו סטודנטים יוכלו לממש רעיונות יזמיים פורצי הדרך. לצורך כך, יוקמו בקמפוסים החל משנת 2019 מרכזי יזמות וחדשנות בהם סטודנטים יקבלו הכשרה ביזמות ויפעלו יחד עם מרצים וחוקרים, בסיוע של מנטורים מקצועיים, לקידום פרויקטים בעלי השפעה חברתית וכלכלית. מרכזי היזמות יהפכו את הקמפוסים לאקו-סיסטם יזמי ומותאם לעולמות החדשנות, המעודד יצירתיות, מסיר מחסומים ומחבר בין האקדמיה לתעשייה.

 

2. תכנית רב שנתית להקמה ושדרוג תשתיות מחקר ומיצובה של ישראל בחזית הידע העולמי

תשתיות מחקר הן מרכיב מכריע ביכולתה של קהיליית המדע הישראלית לעמוד בחזית המחקר העולמית. לפיכך, התכנית הרב-שנתית הנוכחית של ות"ת-מל"ג מקצה כ-1.5 מיליארד ש"ח להקמה ושדרוג תשתיות מחקר במוסדות להשכלה גבוהה.
במסגרת התכנית, מאות מיליוני שקלים יוקצו למענקים לרכישת ציוד מחקר מתקדם, ולמימון הפעלתו והשימוש בו – בכל התחומים. נוסף על כך, הוגדרו מספר תחומי דגל מחקריים בעלי חשיבות לאומית ועולמית - רפואה מותאמת אישית, מדע וטכנולוגיית קוונטים, מדעי הנתונים (Data Science) ומדעי הרוח. תשתיות מחקר לתחומים אלו יקודמו באופן מיוחד בהיקף כולל של כ-600 מיליון ₪.

תכנית הדגל לרפואה מותאמת אישית תאפשר לחוקרים ישראלים לקדם מחקרים נרחבים המתבססים על נתוני עתק (big data) המצויים במסדי הנתונים של בתי החולים וקופות החולים בישראל. הנגשת נתונים קליניים אלה, והצלבתם עם ריצופים גנומיים יקדמו תגליות מדעיות וטיפוליות פורצות דרך וימצבו את ישראל בחזית המדע העולמי.

תכניות הדגל למדע טכנולוגיית קוונטים ולמדעי הנתונים נועדו להביא לקפיצת מדרגה משמעותית ביכולות המחקר וההוראה בישראל ובמעמדה העולמי בתחום, וכן לתרום לחוסנה הכלכלי והביטחוני. ייחודם של מדעי הנתונים הוא בנגיעה שלהם לכמעט כל תחומי התוכן של המרחב האקדמי – אשר תאפשר להם לקדם חדשנות לא רק במדעים המדויקים אלא גם במדעי החברה והרוח. החיבור בין מדעי הרוח ובין ההתפתחויות הטכנולוגיות משתקף גם בתכנית הדגל לחיזוק מדעי הרוח, אשר תקדם, בין היתר, לימודים אקדמיים המשלבים בין מדעים והנדסה ובין מדעי הרוח.​