בינה מלאכותית (AI) בסין

סין היא דוגמה מובהקת למדינה שחותרת בכל הכוח להובלה בעידן הבינה המלאכותית. מתוך הכרה ש"ההתפתחות המהירה של בינה מלאכותית תשנה משמעותית את החברה האנושית ואת העולם." ממשלת סין גיבשה תכנית שמטרתה: "לתפוס את ההזדמנויות האסטרטגיות הנובעות מהפיתוחים בתחום הבינה המלאכותית, ולבסס עבור סין יתרון תחרותי בפיתוח בינה מלאכותית".

כחלק מתכנית אסטרטגית זו הממשלה משקיעה עשרות מיליארדי דולרים בפיתוח טכנולוגיות אלה ובהטמעתן בחברות סיניות. זאת על מנת לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה הממשלה ולפיהם: עד 2020 סין צריכה להדביק את הפער מהמערב; עד 2025 להוביל פריצות דרך חשובות בתחום ולהטמיע אותן בתשתיות חיוניות, ייצור, חקלאות ועוד; ועד 2030 להפוך למובילה העולמית בתחום הבינה המלאכותית.1  

 

הסיכויים להתממשות חזון זה גבוהים, שכן לסין מספר יתרונות מבניים על פני מדינות אחרות במרוץ זה. יש לה מספר גדול של חוקרים ומהנדסים בתחום, לעומת מחסור אדיר במיומנויות אלה במדינות אחרות. בנוסף, להון אנושי מיומן זה יש נגישות לכמות אדירה של מידע הנובעות הן מכמות האנשים הגדולה במדינה והן מהרגולציה הפחות מחמירה על איסוף מידע מאנשים פרטיים. בתחום המבוסס על שילוב של אלגוריתמים ומידע – מדובר ביתרון עצום. כבר כיום סין מובילה עם 48% מסך כל השקעות ה-equity בעולם בחברות הזנק בתחום הבינה המלאכותית, לעומת קצת יותר מ-10% ב-2016, מגמה שרק צפויה להתחזק.2 חברות ענק כמו Baidu ו-Tencent כבר מובילות מהפכה זו על ידי אימוץ מסיבי של טכנולוגיות בינה מלאכותית.

המטרה הברורה של סין היא לרתום טכנולוגיות מבוססות בינה מלאכותית להמשך הצמיחה הכלכלית החזקה של העשורים האחרונים, צמיחה שהתמתנה מעט בעשור האחרון. מדובר בשינוי גישה של הממשלה בבייג’ינג, המבקשת להפוך את סין למעצמה טכנולוגית ולהשאיר מאחור את הדימוי שלה כמרכז לייצור בעלות נמוכה. בהתאמה, סין אינה רוצה להמשיך ולרדוף אחרי ההתקדמות הטכנולוגית של המערב, אלא למהר ולאמץ טכנולוגיות חדשות לפני המדינות המפותחות.

 


 

הערות שוליים: 

1 FLIA. (2017, July 30). China's New Generation of Artificial Intelligence Development Plan

2 MIT Technology Review, vol. 120 | NO.6 November/December 2017