דילוג לתוכן

מגזין החדשנות של ישראל | יולי 2015

חזרה

Hutchison Kinrot - טכנולוגיה בשירות הסביבה

בחממת האצ'יסון כנרות (Hutchison Kinrot) מלווים ומטפחים מיזמים צעירים המשלבים חדשנות טכנולוגית ואלמנט תעשייתי ומספקים פתרונות מתקדמים בתחומי טכנולוגיות המים והקלינטק. הודות לכך, כולנו נראה בשנים הקרובות חידושים ופיתוחים מעניינים שיהפכו את העולם שלנו לידידותי יותר לסביבה

מה תאגידי המים יודעים על מה שקורה בצנרת המים העירונית המוליכה מים לבתים שלנו? מעט מאוד. המים חיוניים מאין כמוהם לחיינו, אבל אפילו העירייה או תאגיד המים לא יודעים מתי הצנרת מתבלה או מתי נגרם לה נזק שעלול להביא לאובדן מים יקר או אף להשאיר אותנו ללא מים. במצב הנוכחי, רק כשגברת כהן תתקשר למוקד העירוני ותתלונן על צינור שהתפוצץ ברחוב, העירייה תתחיל לבדוק את הצינורות ולאתר את מקור הבעיה מתחת לקרקע. בינתיים, עד שהתקלה תתוקן, מתבזבזים הרבה מים וגברת כהן נאלצת להמתין.

היזמים דוד וברוך סולומון הבינו את הצורך הדחוף בזיהוי מוקדם של נזילות בצנרת המים ובאיתור הצינורות הנוזלים, ובשנת 2009 הקימו את חברת אקווריוס ספקטרום (Aquarius Spectrum) – שהחלה לפעול במסגרת חממת כנרות ולספק פתרון יעיל לניהול וניטור רשת המים. בשנת 2012 החברה יצאה מהחממה עם מוצר חדשני – מערכת משולבת תוכנה וחיישנים לניטור יומי של צנרת מים עירונית ואיתור נזילות חבויות תת-קרקעיות. נכון להיום, Aquarius Spectrum היא חברה עצמאית המונה 15 עובדים ושייכת לקבוצת החברות של תאגיד האצ'יסון ווטר. יש לחברה ארבעה לקוחות בישראל - בירושלים, נתניה, מודיעין וכרמיאל, ועד כה הותקנו על ידה למעלה מאלפיים חיישנים הפרוסים על פני כאלף ק"מ צנרת מים.

זאב אפרת, מנכ"ל החברה, מסביר איך המערכת עובדת: "הפתרונות שלנו מבוססים על חיישנים אקוסטיים, קבועים וניידים, הפועלים בתקשורת סלולרית ומצוידים בטכנולוגיית GPS. טכנולוגיה זו מאפשרת סנכרון זמן ברמת מילי-שנייה. המשמעות היא שניתן לאתר נזילות קטנות בצנרת ולקבל תוצאות איכותיות ומהירות ברמת דיוק גבוהה, הכוללות את איתור הנזילה ואת מיקומה המדויק.

"המערכת מבצעת ניטור אוטומטי ברמה יומית, כך שהמעקב אחר הצנרת הוא קבוע ומספק בכל יום תמונת מצב גרפית, עדכנית, מפורטת וידידותית מאוד המאפשרת למשתמשים - מנהלי תאגידים ומהנדסים – ליישם מדיניות תחזוקה מונעת ולהחליף את צנרת המים הישנה ביעילות תוך חיסכון בעלויות. בנוסף לאיתור נזילות בצנרת המים העירונית, המערכת מזהה ומתריעה גם על כשלים באביזרים שונים כמו ברזים ושעוני מים ונזילות בצנרת הפרטית", מדגיש אפרת.

 

אפליקציות תעשייתיוֹת של טכנולוגיה נקייה ("קלינטק")

Aquarius Spectrum היא רק אחד מסיפורי ההצלחה שצמחו בחממת האצ'יסון כנרות (Hutchison Kinrot) שבאזור התעשייה פולג בנתניה. החממה נמצאת בבעלות האצ'יסון ווטר חטיבת המים של האצ'יסון - תאגיד ציבורי מהונג קונג הפועל ביותר מ-50 מדינות ברחבי העולם והמעסיק כ-260,000 עובדים, העוסק בתחומים מגוונים כמו הפעלת נמלים, נדל"ן, אנרגיה, קמעונאות וטלקומיוניקציה.

"החממה נרכשה על ידי האצ'יסון ווטר בסוף שנת 2012, ומאז אנחנו משקיעים בכל תחומי הקלינטק", מפרט רואי ויזנר, מנכ"ל החממה. "בראש ובראשונה אנחנו עוסקים בטכנולוגיות מים, אך גם מחפשים יזמויות בתחומים אחרים כמו אנרגיות מתחדשות, אגירת אנרגיה, התייעלות אנרגטית, חומרים מרוכבים, טכנולוגיות חקלאיות וטכנולוגיות סביבתיות.

"רוב החברות הפועלות אצלנו מגיעות מיזמים פרטיים אך גם מסחרנו טכנולוגיות ממוסדות מחקר בישראל כגון האוניברסיטה העברית והטכניון. אנחנו אמנם משקיעים בכחמש חברות חדשות מדי שנה, אבל רואים מעל למאה פרויקטים בשנה. בהשקעות שלנו אנחנו מחפשים צוות יזמים חזק בעל יכולות גבוהות עם רעיון מעניין וחדשני מבחינה טכנולוגית המוכוון לתחום התעשייתי ו/או מוניציפאלי. לרוב ישנו אלמנט מרכזי של חומרה, אבל אנו גם בוחנים פרויקטים של תוכנה. בתחומים האלה לא פשוט למצוא משקיעים שביכולתם להעניק גב פיננסי משמעותי, בעלי ידע טכנולוגי מעמיק, רשת היכרויות נרחבת ואופק השקעה ארוך טווח, אבל המטרה שלנו היא לעזור לאותם יזמים להפוך את הרעיון למוצר ולהקים חברה בת-קיימא", הוא מדגיש.

כיום פועלות בחממה שמונה חברות שונות הנמצאות במסגרת תכנית החממות והחממה נמצאת בשלבי בדיקת נאותות לגבי חברות נוספות. "לצד חברות החממה הצעירות ישנן גם חברות בוגרות שחלקן עדיין ממוקמות במשרדינו ובהן ביצענו השקעות המשך", אומר ויזנר.

מבט על החברות הפועלות בחממת האצ'יסון כנרות מגלה את מגוון תחומי הקלינטק שבהם היא עוסקת: SolEx Water – חברה המפתחת טכנולוגיה לטיפול בשפכים תעשייתיים בעייתיים ומתמקדת בטיפול במי תהליך בתעשיית הנפט והגז; Renergy – חברה המפתחת מערכת השבת אנרגיה למתקני התפלה ממברנליים ומאפשרת חיסכון כספי משמעותי בעלויות ההקמה של המתקן; Advanced Brine Solutions - חברה העוסקת בטיפול בתמלחות מתעשיות המזון, כימיה ומטמנות ובצמצום נפח התמלחוֹת על ידי אידוי מאולץ בשיטה ייחודית המאפשרת חיסכון משמעותי בעלות הטיפול; 02 Waterator - פרויקט בתחום החקלאות הימית המפתח חמצנית חדשה להעשרת המים בחמצן בבריכות דגים אינטנסיביות ואקסטנסיביות; EZ Powerlines – פיתוח של אביזר חשמל מהפכני שמחליף את מפסקי הפחת ומפסקי עומס היתר ומספק הגנה מלאה מפני התחשמלות ברשת הביתית; וחברת FICOS – המציעה פתרון ייחודי לאיתור מוקדם של כשלים בארונות ולוחות חשמל ומניעת התפתחות שריפות; וחברת DST - המפתחת טכנולוגיה חדשנית לטיפול בבוצה.

 

הערך המוסף של השקעת המדען הראשי

"אנחנו לא שוקטים על השמרים כדי להמשיך ולמצוא את הרעיונות המתאימים", מבהיר ויזנר. "לדוגמה, בעקבות מחקר שנעשה באוניברסיטה העברית, הקמנו חברה בשם Mercu Removal על בסיס רישיון לפטנטים שפותחו באוניברסיטה. החברה עוסקת בהרחקת הכספית הרעילה מגזי פליטה של תחנות כוח פחמיות. זהו תחום שהרגולציה בו הולכת ומחמירה ברמה העולמית, ואנחנו מחפשים פתרונות לנושא. אנחנו בקשר רציף עם כל מכוני המחקר בארץ. הם מציגים בפנינו טכנולוגיות רלוונטיות, ואם יש משהו מעניין בדרגת הבשלה מתאימה, שוק וחדשנות – אנחנו בודקים אפשרות לקחת את זה הלאה. זו בהחלט אחת המטרות המובהקות של תכנית החממות. אנחנו לוקחים סיכונים ומשקיעים משאבים רבים כדי למצוא פתרונות של טכנולוגיה נקייה.

"בפרויקטים מהסוג הזה, שיש בהם שילוב של חדשנות טכנולוגית ואלמנט תעשייתי, זמן הפיתוח הוא ארוך יחסית ומצריך פיילוטים רבים בשטח. לא מדובר באפליקציה שאפשר להפוך למוצר תוך כמה חודשים, אלא במיזמים ארוכי טווח הקשורים בכימיה, הנדסת מכונות, פיזיקה או ביולוגיה. בתהליכי העבודה נדרשים גם אישורים רגולטוריים והתקשרויות עם תאגידי מים, וגם כאן מדובר במהלכים הדורשים זמן רב. אין חממות רבות שעושות את זה, בטח לא בתחום שלנו".

"לאור זאת, תקציב תמיכת לשכת המדען הראשי בתחומי הקלינטק מעט גבוה יותר ומאפשר לחברות הפועלות בחממה לעסוק בפיתוח הטכנולוגי במשך שנתיים, לפני שהן ממשיכות לגייס כסף", מסביר ויזנר. "מבחינת האצ'יסון, ההשקעה בחממה מאפשרת לתאגיד להשקיע בטכנולוגיות מעניינות וחדשניות במטרה להפוך לאחד השחקנים הבולטים בתחום המים והקלינטק. פעמים רבות לתאגידים גדולים קשה לעשות השקעות קטנות, אך העבודה במסגרת החממה של המדען הראשי מאפשרת לנו לעשות זאת ביתר קלות", מציין ויזנר.

אניה אלדן, ראש מנהלת חברות מתחילות וחממות בלשכת המדען הראשי, מסבירה כי: "האצ'יסון היא חברה רב-לאומית מובילה בתחומה ושותף אסטרטגי חשוב בחברות החממה. הבעלות בחממה מאפשרת לחברות המצויות בראשית דרכן גישה למומחים בתחום המים והקלינטק ומסייעת להן להגיע לשווקים שונים בעולם שבהם פועלת החברה. זהו יתרון עצום לחברה צעירה שספק אם היו זוכות לו, לולא השותפות עם האצ'יסון".

"היתרונות של תאגיד האצ'יסון אכן מסייעים לחברות הפועלות בחממה", ממשיך ויזנר. "הן מקבלות ידע ארגוני, ליווי משפטי, חשבונאי ומקצועי במו"פ ופיתוח עסקי ואסטרטגי ברמה בינלאומית. אין ספק שהיחס שונה במשא ומתן מול משקיעים ושותפים פוטנציאליים כשהחברה הצעירה היא חלק מגוף כל כך גדול. זה פותח עבורה דלתות ומסייע לה לפרוץ החוצה. בסופו של דבר, אנחנו מלווים את החברות המתפתחות עם היד על הדופק ושותפים לבניית היתרון המשמעותי שלהן. זה הערך המוסף של השקעת המדען הראשי – אנחנו מאפשרים שיתופי פעולה אסטרטגים ומסייעים בפיילוטים ובכניסה לשווקים בינלאומיים. אלה פעולות שקשה מאוד לחברת סטארט-אפ קטנה לעשות בעצמה.

"ברמה האישית, אני שמח להיות מעורב בהבאת טכנולוגיות שיש בהן ציונות ותרומה אמיתית לעולם, כמו מניעת אובדן מים, טיפול בשפכים והרחקה של מזהמים מסוכנים מהמים והאוויר", הוא מסכם.

 

האבטיפוס שבחממה הפך למוצר על המדף

המיקרו גנרטור הייחודי של הידרוספין (HydroSpin) מדגים גם הוא את האופן שבו רעיון יישומי לטכנולוגיה חדשנית בתעשיית המים יכול להפוך למוצר מוחשי בחברה מסחרית, רק בזכות התמיכה הכלכלית מהמדען הראשי בשלבי הפיתוח וההשקעה האסטרטגית מתאגיד בינלאומי כמו האצ'יסון בשלב הצמיחה והפיתוח העסקי. HydroSpin מייצרת ומשווקת מערכת עצמאית לאספקת אנרגיה עבור מערכות חיישנים הנמצאות בצינורות הולכת מים או בקרבתם, ומספקת גם שירותים לניהול המידע המתקבל ושידורו/העברתו למרכזי בקרה. המערכת מפיקה את האנרגיה מתוך אנרגיית הזרימה של המים בצינורות הולכה על ידי גנרטור, תוך פגיעה מינימלית בלחץ המים ובזרימה.

"מדובר בגנרטור קטן הנמצא בתוך צינורות המים ומייצר חשמל מהמים הזורמים", מסביר אסף בשיא, מנכ"ל HydroSpin, "החשמל הנוצר מפעיל מערכות שונות בצנרת, המודדות את איכות המים, הלחץ והספיקה וצורכות אנרגיה להפעלתן. כיום, כדי לספק את האנרגיה הזו צריך להביא חשמל לתוך שוחות הניטור, לשים פאנל סולרי גדול או בטריות, אך לכל אחת מהשיטות האלה יש בעיות אחרות. הפתרון שלנו הוא לצרוך את האנרגיה הזו מאותם מים הזורמים בצינורות עצמם וכך להפעיל את מערכות המדידה השונות. הפיתוח שלנו הוא הקופסה המתחברת למערכות הסנסורים והשידור שיש בשטח. היא מתחברת למערכות התפעול מכל הסוגים ומכל המינים. זה כמו שקע חשמל בשטח המופעל על ידי סוללה".

הפיתוח של HydroSpin קיבל חיים חדשים בזכות תאגיד האצ'יסון. "פיתוח המוצר החל בחממה בשנת 2010, אך כשהסתיימה תקופת החממה התפתחות המוצר נעצרה", מתאר באסי. "לפני כשנה האצ'יסון החליטה לבצע השקעה משמעותית במיזם ואני הצטרפתי כמנכ"ל. בשנה האחרונה החברה עשתה את המעבר מפיתוח לייצוא והאבטיפוס שבחממה הפך למוצר. בסוף 2014 היו לנו כבר 50 יחידות ראשונות על המדף מוכנות לשיווק. קהל היעד שלנו הוא תאגידי מים, דוגמת מקורות. אך בעוד שבארץ יש רק חברה אחת כזו, בארצות הברית יש חמישים אלף תאגידי מים דומים, והפוטנציאל עצום. לאחרונה התחלנו בשיווק לווייטנאם, לפולין ולאוסטריה. כרגע הייצור נעשה בארץ. אנחנו קונים חלקים מחברות שונות ומחברים אותם אצלנו, אך בעתיד יהיה לנו מגוון של גנרטורים כאלו המותאמים לדרישות הלקוחות".

העובדה שבסבבים הקודמים של ההליכים התחרותיים הצליחה התכנית למשוך לתוכה גופים וקבוצות חזקות כמו תאגידים רב-לאומיים לצד תאגידים מקומיים, וקרנות הון סיכון זרות לצד קרנות ישראליות - מעידה על האופן שבו נתפסת ישראל בעולם, והתכנית הייחודית הזו בפרט, מבהיר המדען הראשי אבי חסון. "באמצעות התכנית הזו זוכות חברות הסטארט-אפ הישראליות לחשיפה נרחבת בשווקים בינלאומיים, לתמיכה ולליווי של אנשי מקצוע - וכפועל יוצא הן מגדילות את סיכויי הצלחה שלהן. אנו מקבלים פניות רבות מצד מדינות שונות בעולם המבקשות להכיר את עיקרי התכנית ולפעול ליישומה אצלן", הוא מתאר.

 

מערכת קטליטית לסילוק מזהמים ממי התהום

גם מסיפור הצלחתה של חברת וולטודו (WellToDo) אפשר לראות עד כמה חשובה השקעת תאגיד בינלאומי בשלב המכירות והשיווק, לא פחות מהתמיכה הכלכלית של לשכת המדען הראשי במסגרת פעילות הפיתוח בחממה הטכנולוגית. "כשהתחלתי לעבוד עם ד"ר אורי מיטל, שפיתח את הטכנולוגיה שעליה מבוסס המוצר שלנו עם פרופ' משה שיינטוך בפקולטה להנדסה כימית בטכניון, הם היו בשלב כתיבת הפטנט", מתאר חובב גילן, מנכ"ל החברה. "במסגרת החממה, וביחד עם הגוף המיישם פטנטים בטכניון וקרן הון סיכון קטנה, פיתחנו את הטכנולוגיה. עברנו את השנתיים הראשונות של תכנית החממה, הארכנו בשנה נוספת, ובזמן הזה הגענו לפיילוט מוכח בשטח. בשלב זה, האצ'יסון כנרות לצד הטכניון הוסיפו להשקיע בנו, והתחלנו את השלבים הראשונים של המשא ומתן עם תאגיד המים הגדול בארצות הברית, במסגרתו קיבלנו אישור לתכנית מחקר תחת קרן BIRD, ועם חברת מכרות גדולה בצפון אמריקה אשר אנו מבצעים בדיקות היתכנות עבורה. כל זאת במטרה לפתח ולמסחר את המוצר".

הטכנולוגיה שפיתחה חברת WellToDo משמשת לסילוק מזהמים מהמים. המזהם הנפוץ ביותר בעולם הוא חנקות, המזהם כ-10 אחוזים ממי התהום בעולם. זהו מזהם מסוכן שיכול לגרום למוות אצל תינוקות ולכן חיוני להוציא אותו מהמים. קיימות טכנולוגיות נוספות לסלק את החנקות מהמים, אך בכולן נוצרים חומרי לוואי, המכונים "רכזים" – זרם מים מזוהם בחנקות בריכוז של פי חמישה – שגם איתם צריך להתמודד. "פיתחנו שיטה שיוצרת תגובה כימית אצל המזהם והופכת אותו ללא-מזהם", מסביר גילן. "כרגע אנחנו מתמקדים בחנקות, אך הטכנולוגיה שלנו יכולה להתמודד עם מזהמים שונים. כמאתיים בארות הנמצאות באקוויפר של מישור החוף, למשל, סגורות כי הריכוז של המזהם גבוה מדי. החידוש שלנו הוא בשימוש באלמנט קטליטי ייחודי המשמש כזרז לתהליך כימי שבסופו החנקות הופכות לחנקן גזי ולמים שאינם מזוהמים.

"הימצאות החנקות במים מקורה בשימוש בדשנים חקלאיים, אך חנקות קיימות גם בשפכים תעשייתיים, במכרות, בתעשיית הגז ובמפעלי מזון. גופים אלה צריכים לטפל בחנקות, כשהם רוצים לשפוך את עודפי המים שלהם לסביבה, והפתרון שלנו מתאים גם להם", הוא מתאר.

 

אביזרי מים מהפכניים לשוק הפרטי

בתחום אביזרי המים לשוק הפרטי, פועלת בחממה גם חברת SPC TECH. יואב תומר, מנכ"ל החברה, מפרט: "מדובר בשני מוצרים מהפכניים: האחד מוריד את הלחץ במערכת המים הביתית כאשר אין צריכת מים, כלומר, בעיקר כאשר הדיירים ישנים או לא נמצאים בבית. מוצר זה, שפיתוחו כבר הסתיים והוא מוכן לשלב הייצור, נותן מענה לבעיות של נזילות ופיצוצים הנוצרות כתוצאה מהחזקה רצופה של מערכת המים הביתית בלחץ גבוה.

"המוצר השני מחבר אביזרים שונים, לדוגמה - וסת, מסנן, אל-חוזר או מרכך - בנקודה אחת, בדרך כלל בברז כדורי בכניסה לבית. הקונספט הייחודי מאפשר חיסכון במקום, בעבודת האינסטלציה ובעלויות ההתקנה. אב הטיפוס שלנו נמצא לקראת סיום הפיתוח, והוא צריך לעבור סדרת ניסויים ולהיכנס לייצור שגרתי.
"במקביל, אנחנו במשא ומתן עם כמה חברות גלובליות גדולות מאוד, כאשר המטרה היא שיכניסו את הפיתוחים שלנו לסל המוצרים שלהן", מסכם תומר.

סיפורי ההצלחה של חברות אלה מעידים על תרומתם הרבה של שותפים בינלאומיים להתפתחות חברות צעירות הפועלות במסגרת החממות הטכנולוגיות של לשכת המדען הראשי.

האצ'יסון כנרות
בעלי מניות: 
האצ'יסון ווטר
תחומי ההשקעה: טכנולוגיות קלינטק
מנהל החממה: רואי ויזנר
כתובת: הצורן 8א, אזור התעשייה פולג, נתניה
טלפון972-74-7136666
דוא"ל: info@hutchisonkinrot.com
אתר אינטרנט: www.hutchisonkinrot.com

 

סימנייה